Föraren misstänks för försök till mord, men ännu har ingen gripits.

När polisen skulle kontrollera en misstänkt lastbil vid 5.30-tiden på lördagen körde den rakt in i polisbilen i Bofors industriområde i Karlskoga.

- Den åker iväg men gör plötsligt en u-sväng och kraschar mot bilen ytterligare en gång. Då öppnar poliserna eld med sina tjänstevapen, säger Mats Nylén, informatör vid Örebropolisen, till TT.

Ingen av poliserna skadades fysiskt, men de kände sig trängda i situationen, enligt Nylén.

Föraren av lastbilen, som senare hittades tom i närheten, misstänks för försök till mord. Men vid 19-tiden på kvällen var fortfarande ingen gripen, trots att hundpatruller satts in i sökandet.

Lastbilen var enligt polisen anmäld stulen före händelsen.

Nylén vill inte berätta hur många skott som avlossats eller om de sköts mot förarhytten. Inte heller om någon i lastbilen kan ha skadats av skotten.

- Vi har inte hittat någon som är skadad på sjukhus, så det finns i alla fall inga tecken på att de är allvarligt skadade.

En förundersökning har inletts av åklagare vid riksenheten för polismål efter händelsen, vilket är rutin när polisen använder sina tjänstevapen.