Det är en väl känd men kanske inte av alla accepterad sanning att alla läkemedel och vacciner i princip medför biverkningar. Mildare och svårare. Men ändå tycks de nu redovisade första siffrorna att vaccinet mot svininfluensa också ger negativa effekter, skapa en ny våg av oro och undringar. En förklaring kan vara att vaccin har ett enastående gott rykte som livräddare för de flesta - utom den lilla aggressiva minoritet som alltid bekämpat allt vad vaccin heter.
I kampanjen har myndigheterna, främst Läkemedelsverket, beslutat om största möjliga insyn och transparens som det heter. Verket har inrättat en speciell e-tjänst för att alla ska kunna rapportera in biverkningar, alltså även allmänheten.
Den första redovisningen kom i veckan när 500 000 doser vaccin distribuerats. Hur många som hunnits bli vaccinerade finns ännu ingen statistik över. Knappt hundra biverkningar rapporteras från sjukvården och lika många från konsumenter. Inga konstigheter, enligt Läkemedelsverket, utan mest förväntade reaktioner.
Detta kan kanske förefalla vara en otäck lista, men flertalet symtom går över relativt snabbt och som sagt – alla drabbas inte.
Den i sjukvården mest fruktade reaktionen vid influensavaccinering är en stark allergisk reaktion som i värsta fall kan leda till chock och dödsfall. Därför måste alltid finnas beredskap till snabba räddningsinsatser där vaccinationer genomförs. Fem fall finns redan rapporterade av detta slag, en drabbad nyvaccinerad i Stockholm krävde sjukhusvård i ett dygn.
I den synnerligen vildvuxna konspirationsvärlden ute på internet är det två ämnen hos Pandemrix som dominerar skräckskildringarna. Det ena är det förstärkningsämne - adjuvans - som tillsätts vaccinet för att göra det effektivare genom att ge ett starkare immunsvar. Pandemrix innehåller 10,69 milligram skvalen (hajleverolja) och 11,86 milligram E-vitamin.
Skvalen har, som SvD tidigare berättat, misstänkts kunna förklara till de svåra diffusa sjukdomssymtomen som drabbade amerikaner som deltog i Irak-kriget (Gulf War Syndrome). Det finns också misstankar om att skvalen skulle kunna ge upphov till en autoimmun reaktion, det vill säga att immunförsvaret angriper de egna organen främst därför att vi har skvalen normalt i kroppen.
I en lugnande rapport från Läkemedelsverket sägs dock att risken för detta sannolikt inte är större än vid en normal vanlig infektion.
Totalt frikännande gäller dock det andra på nätet återkommande konspirationsämnet, nämligen 2,5 mikrogram kvicksilver i konserveringsämnet tiomersal i vaccinet. Det är nivåer som ligger långt under de mängder som vi får i oss via födan under en vecka, svarar verket. Den enda risken enligt dem kan vara rodnad och svullnad lokalt vid injektionsstället.
Farlig eller inte farligt? Det måste var och en bestämma. Vaccinet har av läkemedelsmyndigheterna bedömts som mindre riskfyllt än själva svininfluensan. Och influensavaccinering har aldrig varit en särskilt osäker bransch. Hittills.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Konsumenterna luras
- Sverige förstärker Afghanistantrupp
-
TV: Hård kritik mot köttklister -
Ville inte skaka hand
– får rätt i domstol - Hallå där Henrik Pontén...
- "I en framtid ser regeringen inget egenvärde i att äga SAS"
- Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan

































