Det framgår av en enkät som TV 4 presenterade i sitt undersökande program Kalla fakta onsdag kväll. De 31 samfund som angripits hade till exempel fått fönsterrutorna krossade, lokalen nedklottrad eller haft inbrott. Fyra hade utsatts mordbrand, två hade fått svinhuvuden inkastade i lokalen och två hade fått skyltar eller handtag insmetade med avföring.
Enligt en FN-rapport i september ökar islamofobin i Europa, något som utnyttjas av rasistiska organisationer. Enligt Helen Lööw, som länge forskat om rasism och högerextremistiska grupper, har de senare blivit mycket aktiva i Sverige. Budskapen sprids via flygblad, på hemsidor och manifestationer.
Hon pekar i programmet på hur samhället vänjer sig vid extremisternas aktiviteter.
Demonstrationer som väckte stor uppmärksamhet för några år sedan blir i dag bara en notis i tidningarna.
En ung muslimsk studentska i Göteborg, med sjal som täcker håret, berättade om hur hon inte bara angrips med svordomar på gatan. En skrikande kvinna gav sig på henne och försökte slita av sjalen.
Hittills i år har antimuslimsk propaganda spritts i mer än 70 kommuner. Inslaget i Kalla fakta är gjort av Gustav Fridolin, tidigare riksdagsman för miljöpartiet som nu arbetar för TV 4.








