Gatsten i hög nära Baltiska hallen på tisdagen på grund av pågående ombyggnation av gator och gångbanor på Stadionområdet. Sverige spelar Davis Cup tennis mot Israel i Baltiska hallen till helgen
Foto: SCANPIX
På byggarbetsplatsen utanför Baltiska hallen i Malmö låg det ett berg av gatsten. Skånepolisens skyddsombud, Kaj Svensson, hotade med att stoppa polisens arbete i samband med Davis Cup-matchen om inte stenarna togs bort i god tid före insatsen.
Nu har stenarna forslats bort och Kaj Svensson säger att han är nöjd.
–Det mesta är borta. En del sten är kvar men kommer att tas bort under dagen, säger han till SvD.se.
Kaj Svensson bekräftar för TT att hans hot att sätta stopp för hela kommenderingen var högst allvarligt menat.
–Ingen människa klarar att träffas i huvudet av en sådan sten som kastas med full kraft. Man blir allvarligt skadad eller i värsta fall dödad. Det är min uppgift att värna mina kollegers säkerhet, säger han.
Han påpekar att man aldrig kan vara helgarderad men att det gäller att vidta de nödvändiga åtgärdena.
Gatukontoret i Malmö meddelar också att all sten ska vara väck från Baltiska hallens omgivningar senast klockan 15 i dag. Enligt gatukontoret var det tänkt redan innan att stenen skulle bort före matchen, men man har velat låta bygg- och anläggningsarbetena i området kunna pågå så länge som möjligt, skriver TT.




”Jag känner mig inte trygg här”




