Han ska även betala 26 900 kronor i skadestånd till en av männen.

En av de två männen fick hiv men domstolen konstaterar att det inte går att utesluta att mannen smittats av någon annan. Den andre mannen fick inte hiv.

Advokat Elisabeth Massi Fritz, som är målsägandebiträde för de båda männen, säger till TT att domen kommer att överklagas.

- Åklagaren och jag var överens om att överklaga ifall en åtalspunkt ogillades när vi lämnade rättssalen.

En av åtalspunkterna var grov misshandel alternativt grovt vållande till sjukdomen. Den ogillades av rätten eftersom det enligt domstolen inte gick att fastställa att den hivsmittade mannen fått smittan genom läkaren. Elisabeth Massi Fritz säger att hon inte är förvånad över domen men besviken eftersom ena åtalspunkten ogillades.

- Det kan inte finnas någon annan person som har smittat min klient. Men vi måste inhämta en kompletterande utredning som styrker detta, säger Massi Fritz.

Tingsrätten skriver bland annat i sin dom att läkaren utsatt personer för ”livsfara” och att hans gärning är ”allvarlig” särskilt med tanke på att han i sin yrkesroll borde känt till vikten av att följa Smittskyddsinstitutets förhållningsregler.