Mörkret har lagt sig men på en landsväg i Roslagen är polisens utredare på plats. Inne i den gula trävillan vid vägen genomför polisen husrannsakan hos en av de män som gripits och anhållits som misstänkta för storrånet i Västberga.

På gården där en bärgningsbil fraktar bort den gripnes bil ligger barnleksaker strödda. Den anhållne, en helikopterpilot som enligt grannarna ofta brukar landa just här på gräsmattan, är 34 år.

Han är utbildad på företaget där helikoptern blev stulen natten till onsdagen i förra veckan.

– Han är en mycket trevlig kille, jag blev väldigt förvånad när jag fick veta att han gripits. Han var omtänksam och omtyckt och som elev gjorde han bra ifrån sig, säger företagets skolchef och instruktör som utbildade den 34-årige piloten.

Han beskriver 34-åringen som en ”normalelev” och bedömer inte att han var en skicklig pilot utöver det vanliga.

– Han var inget unikum. Och det är väl ingenting märkvärdigt med att landa på ett tak, säger han.

Arne Andersson, operativ chef för Rikskriminalpolisen, uppger att flera personer gripits och anhållits under söndagen.

De är misstänkta för grovt rån samt medhjälp till grovt rån. De misstänkta har gripits på olika adresser i Stockholmsområdet.

Enligt Andersson är det inget direkt tips som har lett polisen fram till gripandena. Han säger att belöningen som G4S utlovat för tips som kan hjälpa polisen i jakten på rånarna inte heller spelat in när det gäller gripandena.

– Det är alltså frukten av ett bra kriminalpolisiärt utredningsarbete.

Han bekräftar att någon av de gripna är kända i liknande sammanhang tidigare för polisen.

– Ja, i vart fall någon är känd för tidigare grov brottslighet.

Advokat Leif Silbersky har förordnats som försvarare för den misstänkta helikopterpiloten.

– Min klient förnekar all inblandning, säger Silbersky.

Piloten ska nyligen ha dömts för ringa narkotikabrott och betalat böter för detta.

Enligt uppgifter i flera tidningar hade de gripna flygbiljetter och var på väg att lämna landet när polisen slog till. Den 34-årige helikopterpiloten ska ha planerat att resa iväg under söndagskvällen.