Green åtalades för hets mot folkgrupp efter en predikan om homosexuella i Borgholm 2003. Kalmar tingsrätt dömde honom till en månads fängelse men Göta hovrätt frikände sedan pastorn.

Åke Green själv är lättad över frikännandet . Han var strängt upptagen med ett stort medieuppbåd i hemmet i Borgholm när HD-utslaget blivit känt. Han hade varit beredd både på fällande och friande dom.
– Jag är naturligtvis lättad över utslaget, säger han till SvD.se.
– Det betyder att vi kan behålla vår yttrande- och religionsfrihet.
Green säger sig dock inte ha för avsikt att fortsätta predika om homosexualitet, eftersom det ju är känt var han står i frågan.

Åke Green beskrev homosexualitet som en djup cancersvulst i samhället, och uppkomst och spridning av aids. Högsta domstolen resonerar inledningsvis i domen att ”En utgångspunkt bör nämligen vara hur en åhörare till Åke Greens predikan måste uppfatta den”.
”En annan utgångspunkt för bedömningen är att Åke Green har handlat från sin kristna övertygelse med syftet att påverka människors situation till det bättre i enlighet med vad han uppfattat som sin plikt som pastor”.
HD gör bedömningen att Greens uttalande om homosexualitet som en cancersvulst inte är ett så kallat ”hate speach”, och uttalandet kan inte sägas uppmuntra till hat mot homosexuella.

HD:s ordförande justitierådet Johan Munck säger till SvD:s reporter:
- Om man enbart skulle göra en tolkning av den svenska lagstiftningen så hade pastor Green fällts. Förarbetena är så tydliga så att det inte råder någon tveksamhet på den punkten. Men med hänsyn tagen till Europadomstolen som har till uppgift att tolka Europakonventionen om mänskliga rättigheter, så kan vi inte göra annat än att fria. En fällande dom hade nämligen inte stått sig i Europadomstolen, det är vi övertygade om.