Först en extremt kraftig jordbävning och därefter en tsunami knäckte säkerhetssystemen i det japanska kärnkraftverket Fukushima 1. Vid ett strömavbrott går reservgeneratorer igång och vattnet som kyler bränslehärden kan fortsätta pumpas in – men i Fukushima slogs även reservsystemen ut när flodvågen kom.
–I en normal situation så kan elförsörjningen hämtas från någon av de intilliggande reaktorerna. Men om det är en naturkatastrof och infrastrukturen runtomkring slås sönder, då är det svårt att få el, säger Janne Wallenius, professor i reaktorfysik vid Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
Även om Sverige är förskonat från jordbävningar och tsunamier så kan osannolika händelser inträffa även här. I juli 2006 tappade reaktor 1 vid Forsmarks kärnkraftverk kontakten med elnätet efter en kortslutning i ett ställverk. I Sverige finns fyra dieselgeneratorer i reserv per reaktor för att klara kylningen även utan ström – men i Forsmark startade bara två av de fyra reservgeneratorerna som de skulle.Övervakningen i kontrollrummet slogs delvis ut, men efter 22 minuter lyckades personalen ansluta reaktorn till elnätet igen.
Kärnkraftens svaga punkt idag är att nödkylsystemen är beroende av strömförsörjning, anser Janne Wallenius. Det gäller de flesta kärnkraftverk, även de som byggs nu. Undantaget är fyra stycken som är under uppförande i Kina och har designats så att vattnet går i en självcirkulation om strömmen försvinner. Därmed ska en härdsmälta inte kunna uppstå.
–När gamla reaktorer nu ska ersättas bör vi föra en diskussion för att ta bort problemen med att vara beroende av strömförsörjning, säger Janne Wallenius.
Bilden bekräftas av Peter Hofvander, utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten:
–Det här är det värsta tänkbara scenariot. Det är det som alla säkerhetsanalyser går ut på, att förstå och se vad man kan göra för att förebygga det här.
Samtidigt som den dramatiska händelseutvecklingen pågår i Japan, håller svenska myndigheter på att avsluta en stor krisövning med ett liknande scenario. Syftet är att öva på att hantera konsekvenserna av en kärnkraftsolycka.
Övningen började med en fiktiv incident vid en av reaktorerna i Oskarshamn.
–En del av händelseutvecklingen i övningen är ganska lik det som händer i Japan med ett strömbortfall som gjorde att det blev ett radioaktivt utsläpp, säger Niclas Karlsson, övningsledare vid Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.
Till följd av den pågående kärnkraftsolyckan i Japan beslutade MSB igår att inte genomföra ett planerat övningsmoment. Huvudorsaken är att flera av de organisationer som deltar i övningen har fullt upp med att följa den verkliga händelseutvecklingen i Japan.
Har ni hunnit dra några preliminära slutsatser?
–Det jag själv har upptäckt är också en likhet med det som händer nu i Japan och det är svårigheten i kriskommunikation när något sådant här inträffar, säger Niclas Karlsson.









