Anna-Karin Hatt (C), partiledarkandidat och it- och regionsminister.
Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX
Hatt har i en månad jobbat stenhårt för att bli partiets nya ledare, men parerar frågan om hon är besviken.
- Framför allt är jag hedrad och stolt över det förtroende jag har fått från många centerpartister. Det fanns de som ville ha mig som partiledare och kanske ännu fler som ville att jag ska vara med i partiledningen, säger hon.
Hatt konstaterar att valberedningens förslag har starkt stöd och att hon har accepterat att bli nominerad till andre vice.
- Jag ville ju bli partiledare men ännu mer än jag brinner för politiska positioner brinner jag för våra värderingar om företagsamhet, miljöhänsyn, rättvisa och underifrånperspektiv, säger hon.
Hatt är helt säker på att de tre som slagits om partiledarskapet nu kan börja jobba tillsammans i ett lag.
- Vi får sätta oss ner och resonera om hur vi tillsammans ska kunna bredda och stärka Centerpartiet.
Enligt Hatt finns det inga nålstick under kampanjen som satt sig djupt.
- Det har varit väldigt lite av den varan och det är jag väldigt glad och stolt över. Det tror jag beror på att vi varit tydliga med att vi inte ville ha en smutsig kampanj.
Hon vill väldigt gärna sitta kvar som minister.
- Jag har väldigt mycket ogjort så jag stannar gärna. Men ytterst är det för Annie att avgöra, säger hon.




Jag vill vara kvar som minister




