De nybakta nobelpristagarna Haroche och Wineland har bland annat lyckats mäta kvanttillstånd som tidigare varit omöjligt att göra direkta observationer av. Vetenskapsakademien kallar det i sin nominering för det första steget mot kvantdatorer.
Enligt atomfysikprofessorn Stefan Kröll är det ett forskningsfält som expanderat kraftigt de senaste 20 åren.
– Det är jättekul att det här forskningsområdet belönas. Jag tror många förväntade sig att det var aktuellt men vid vilken tidpunkt som det kommer är alltid svårt att veta och även exakt vilken forskning det går till, det finns alltid många som forskar inom samma område.
Just Haroche och Wineland beskriver han som två forskare som besökare på vetenskapliga konferenser alltid är lite extra nyfikna på vad de har för nytt att komma med.
– Steg ett är att förstå, steg två att kunna mäta och kontrollera och steg tre att kontrollera. Det är en process att förstå naturen och kunna använda den till något vettigt. Haroche och Wineland har tagit avgörande steg i den riktningen.
En central punkt är att helt andra naturvetenskapliga lagar styr de små, små partiklar som kvantmekaniken fokuserar på.
– Det tydligaste exemplet är att objekt kan befinna sig på två eller fler ställen samtidigt.
Stefan Kröll tror att den nya kvantforskningen kan ha avgörande betydelse för framtida teknikutveckling.
– Att kunna kontrollera materia på den här nivån är avgörande och ger helt nya öppningar. Man kan göra saker som är helt omöjliga i vår värld exempelvis inom informationsområdet såsom kvantdatorer.
– Det kommer att ha en inverkan på den framtida teknologin men det är förtidigt att säga exakt hur ännu.
En praktisk användning av upptäckterna är en optisk klocka där två joner i samarbete håller tiden hundra gånger noggrannare än dagens standardklocka, det vill säga ett cesiumur. Den ena jonen ”stampar takten” medan den andra håller reda på tiden och meddelar den vidare utan att förstöra jonernas kvanttillstånd.
– Om en sådan klockan existerat sedan tidernas begynnelse hade den i dag räknat fel på högst fem sekunder, säger Anne L'Huillier, professor i atomfysik vid Lunds universitet, som var med på Vetenskapsakademiens pressträff.
.
LÄS MER: ”De första jag ringde var mina barn” Pristagaren efter beskedet.
TESTA DIG SJÄLV: Quiz – vad vet du om Nobelpriset?
GRAFIK: Här är förra årets pristagare
SÅ GICK DET I FJOL: Accelererande expansion prisas















