* I 10 kommuner i länet planeras eller diskuteras försäljning av lägenheter till privata aktörer eller för ombildning till bostadsrätter.

* Under 2007 såldes 3 400 allmännyttiga lägenheter i länet.

* I Stockholms stad med 104 000 lägenheter i allmännyttan hade det till och med mars 35 000 intresseanmälningar för ombildningar till bostadsrätt. 5000 lägenheter planeras samtidigt säljas till privata fastighetsägare.

* I Sundbyberg, Södertälje och Upplands Väsby planeras sammanlagt 4550 lägenheter säljas för ombildning till bostadsrätt. 525 lägenheter i Nacka planeras säljas för ombildning till bostadsrätt.

* I Botkyrka, Haninge, Huddinge, Järfälla, Norrtälje och Sollentuna pågår diskussioner om försäljningar av lägenheter.

* Nästan alla kommuner i länet uppger att de har brist på hyreslägenheter för flyktingar. 21 att de har brist på lägenheter för äldre och funktionshindrade. 22 att de har brist på studentlägenheter.

* Andelen nya hyresrätter sjunker. Av planerade nyproducerade lägenheter i kommunerna bedöms en fjärdedel bli hyresrätter.

Källa: Bostadsmarknadsenkäten 2008, Länsstyrelsen.