Jakten på billiga nötter kolliderar med arbetarnas rättigheter. Det menar Patrik Eriksson, kampanj-chef för Sverigesektionen av hjälporganisationen Actionaid.
– De här indiska kvinnorna kan inte leva på sin lön. Livsmedelsindustrin har ett ansvar att både sätta tillräckligt höga inköpspriser, och hålla koll på sina leverantörskedjor.
Han förvånas inte över de missförhållanden som framkommer i SvD:s granskning.
– Det finns en enorm prispress på nötter, vilket leder till att produktionen flyttar till allt billigare länder. Till exempel Vietnam.
Flera handlare och importörer konstaterar att kontrollfunktionerna för cashewindustrin inte byggts ut i samma takt som efterfrågan har ökat.
– Nötter har vuxit från produktgrupp till helt segment på väldigt kort tid, säger Pia Hedström, marknadschef på Nilssons Gott, vars nötter genom butikskonceptet Exotic Snacks säljs i en övervägande majoritet av dagligvarubutikerna i Sverige.
70 procent av den svenska cashewimporten kommer från Holland. Även om vissa företag skriver det verkliga ursprungslandet på sina påsar så kan få redogöra för var nötterna har odlats, skalats och rostats. Istället refererar de till ”traders i Asien” och ”råvaruaktörer i Amsterdam”.
– Vi har aldrig undersökt det närmare. Det är första gången jag hör att det skulle vara odrägliga förhållanden. Sådant är naturligtvis beklämmande och åt helsike, säger Magnus Hallin, delägare i nöt- och konfektyrkedjan Tasty House med 14 butiker.
De flesta handlarna hänvisar till ”avtal med leverantörerna” där dessa förbinder sig att följa respektive koncerns uppförandekod. Ica är ett halvt undantag. Deras egna cashewnötter kommer främst från Indien och Vietnam, men det är bara ett led mellan butik och fabrik.
– Enligt de uppgifter jag fått så har vår mellanhand en förteckning över producenter. Det utförs också löpande kontroller på plats, säger Karin Lindvall, chef för miljö och socialt ansvar.
Läs mer
- 19 dec 2008 Usla arbetsvillkor i nötfabriken
- 19 dec 2008 En dag i nötfabriken
- 19 dec 2008 Handlarna vet inte hur nötterna skalas
- 20 dec 2008 ”Många struntar fullständigt i lagarna”
- 20 dec 2008 ”Fyra kronor mer än ingenting”
- 20 dec 2008 Nötter blir till guld i svenska butiker
- 20 dec 2008 Cashewnötter utan rättvisemärkning
- 20 dec 2008 Hur har nötförsäljningen utvecklats de senaste åren?
- Mer information om Rättvisemärkt på föreningens webbsida









