Trafikborgarrådet Ulla Hamiltons (M) tjänsteresa till USA blev en dyr affär för skattebetalarna. Två nätter för tre personer kostade 100 000 kronor. Hamiltons flygbiljett gick på 33 000 kronor.

Oppostionen anser att det var onödigt mycket.

– Utan att anstränga sig kan man genomföra samma resa till halva kostnaden, säger oppositionsborgarrådet Roger Mogert (S).

Ulla Hamilton ville inte bemöta kritiken kring resan när SvD.se träffade henne innan dagens budgetdebatt. Hon hänvisar till ett blogginlägg som publicerades i dag. Men i det inlägget finns inget resonemang kring det rimliga med en tredagars resa för en kostnad på 100 000 kronor.

– Det var mycket värdefullt för staden att närvara och delta vid konferensen och för mig i min roll som borgarråd med ansvar för arbetsmarknad, företag och integration, skriver Ulla Hamilton.

– Riktlinjer och policys säger att borgarråd i sammanhang för transatlantiska tjänsteresor kan resa i business class. Jag kan konstatera att alla riktlinjer och policys har följts för resan, skriver Ulla Hamilton.

LÄS OCKSÅ: Sten Nordin anser att priset för resan är rimligt