Räddningstjänsten bevakar området under dagen, men bedömer läget som positivt efter nattens släckningsarbete.
Branden i lagerbyggnader med kemikalier startade i fredags kväll. Släckningsarbetet med vattenkanoner inleddes under söndagskvällen. Strax efter klockan ett bedömde räddningstjänsten att elden var under kontroll.
Företaget som drabbades av branden, Hanson och Möhring, fick sin anläggning i Oceanhamnen i Halmstad totalförstörd i branden, men kunde ändå köra i gång sin verksamhet på måndagsmorgonen i tillfälliga lokaler.
”Inga medarbetare förlorar sina jobb på grund av branden. De kan komma tillbaka till sina jobb som vanligt i dag och inga kunder behöver heller drabbas”, förklarar vd Claes Andersson i ett pressmeddelande.
Det var företagets kontor samt lager för salter och konstgödsel i hamnområdet som brann upp. Hanson och Möhring ingår i Salinity Group och levererar enligt sin hemsida både vägsalt och salt för konsumtion.










