Vad är Superprinsen?
– Det är en serie som handlar om hur det ser ut då en man av folket kommer in i kungafamiljen och de situationer som då uppstår. Daniel Westling kommer att hjälpa kungafamiljen med olika uppdrag.
Varför är det roligt att skämta om kungafamiljen?
– Nu inför bröllopet har alla en jättetydlig bild av hur kungafamiljen är. Om det finns en tydlig bild och man börjar leka med den så uppstår komik. Vi tittar in bakom fasaden. Hur är det egentligen vid frukostbordet? Vad sitter kungen och Daniel Westling och pratar om?
Hur fick ni idén?
Vi har tittat på amerikanska tecknade serier som Family Guy och försökt hitta ett ämne som man kan bygga upp det kring. Inför bröllopet passade det bra. Och så fick vi en hjälte på köpet. En man av folket som får gifta sig med vår kronprinsessa.
Tror du att kungafamiljen kommer att tycka att serien är kul?
– Det vet jag faktiskt inte, men jag hoppas verkligen att de kommer att titta och tycka att det är roligt. Vi har velat ge en varm känsla, att man ska skratta mer än att håna.
Vad händer i första avsnittet?
– Jag vill inte avslöja för mycket. Men Daniel Westling och ja, egentligen hela kungafamiljen kommer att hamna i en liten knipa.








