Foto: Ingvar Karmhed
Jämfört med Svenska petroleuminstitutets siffror över förra månadens etanolförsäljning stämmer den lilla undersökningen vid den stora Stockholmsmacken väl överens med statistiken.
Billig bensin gjorde att försäljningen av etanol halverades mellan oktober och november, trots att försäljningen av etanolbilar ökat.
I går var det drygt två kronor billigare per liter att använda bensin (se faktaruta nedan på sidan 7 om hur prisskillnaden räknas ut). Under de senaste veckorna har prisskillnaden varit uppe i tre kronor.
– Man kan vända på det och se det positivt, 50 procent fortsätter trots allt att köpa etanol. Insikten om att vi behöver göra något åt klimatet ökar kontinuerligt bland allmänheten, säger Ulf Svahn, vd på Svenska petroleuminstitutet.
Enligt nya siffror från Naturvårdsverket fortsätter koldioxidutsläppen från biltrafiken i Sverige att öka. Höjd koldioxidskatt är regeringens verktyg för att få fler att köra miljövänligt. Men någon skattehöjning är inte att vänta i det närmaste. Miljöministern hoppas och tror i stället att oljan, som styr bensinpriset, ska bli dyrare.
– Jag bedömer att det här är en tillfällig nedgång i oljepriset och uppgång i etanolpriset. Totalt sett kommer vi ändå att minska utsläppen, säger Andreas Carlgren.
Miljöbilspremien har lett till att många har köpt etanolbil, som de nu tankar med bensin. Går det fortfarande att prata om en lyckad miljösatsning?
– Absolut, det är en succé för att vi ökat miljöbilsförsäljningen så kraftigt. Vad det samtidigt visar är att konsumenterna är prismedvetna. På lång sikt kommer etanol att vara ett billigare alternativ.
Enligt Naturskyddsföreningen motsvarar den halverade etanolförsäljningen mellan oktober och november ett ökat utsläpp på ungefär 3 800 ton koldioxid, en bråkdel av det totala utsläppet.
– Alla utsläpp är bagatellartade, det är inget relevant argument. Om vi höjer priset på bensin och diesel uppmuntras människor att göra det lilla, som att ställa bilen lite oftare och sänka farten, det är det som är viktigt, säger Naturskyddsföreningens trafikexpert Magnus Nilsson.
Han anser att regeringen bör höja koldioxidskatten, tänka om och se ett lågt oljepris som något bra.
– En kraftfull klimatpolitik syftar till att efterfrågan på olja ska sjunka. När efterfrågan på olja sjunker, då faller priset. Det är ett dilemma som diskuteras lite i klimatpolitiken, säger Magnus Nilsson.
Samtidigt som bensinen har blivit billigare har etanolen stigit i pris. På vintern blandas mer bensin i etanolen, vilket gör att skatten för bränslet blir dyrare. Detta är förklaringen till prishöjningen, enligt bensinbolagen.
Men bolagens gemensamma höjning med 90 öre litern, som gjordes den 3 november i år, har nu blivit en fråga för Konkurrensverket. I veckan inleddes en förundersökning.
– Det här är något vi ser mycket allvarligt på. Att alla höjt samtidigt och lika mycket, det gör oss lite nyfikna, säger Björn Lidén, avdelningsråd på Konkurrensverket.
Efter årsskiftet avgör Konkurrensverket om man ska gå vidare med utredningen av bensinbolagens prissättning på etanol.








