Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund uttalade sig under en presskonferens i Rosenbad. Enligt honom finns det en spricka mellan partierna i frågan men det finns fortfarande förhandlingsutrymme.
– Det finns mer att samtala om mellan partierna. Vi vill hitta en lösning som gör att alla fyra partierna kommer överens och det tror jag är möjligt. Respekt för varandra är det som har byggt alliansen och jag hoppas att vi ska kunna visa det i den här frågan också.
Enligt Sveriges Radios Ekoredaktion är justitiedepartementet i princip färdigt med ett förslag till en ny äktenskapslag som är könsneutral men som ger enskilda präster rätt att säga nej till att viga homosexuella par. Ekots källor uppger att alla försök att nå en kompromiss är körda i botten och att kd kommer tvingas böja sig i frågan.
Hägglund vill inte spekulera i hur kristdemokraterna kommer agera om de övriga allianspartierna vägrar att kompromissa.
– Jag tror det är väldigt illa om partier börjar tala i ultimativa termer. Vi fyra har tidigare närmat oss i frågor där vi haft olika utgångspunkter, säger han.
Processen om en ny äktenskapslagstiftning är inne i ett känsligt skede. Det finns ett utkast till en lagrådsremiss som moderaterna, centern och folkpartiet i stort ställer sig bakom. Stötestenen är frågan om huruvida begreppet äktenskap ska tillämpas även på homosexuella par. Kristdemokraterna säger nej och tycker att begreppet endast ska omfatta heterosexuella par.
Även Stefan Attefall, kristdemokraternas gruppledare i riksdagen, menar att frågan långt ifrån är avgjord.
– Det krävs fyra partier bakom en proposition för att en fyrpartiregering ska kunna lägga fram den. Och det utkast som åtminstone jag har sett hittills uppfyller inte de krav som vi har på att man ska hitta en lösning som samlar regeringen.















