En stor polisstyrka slog vid sjutiden på morgonen till mot de fyra männens bostäder i och kring Göteborg. De gripna är 22, 32, 33 och 35 år gamla.
Omedelbart efter gripandet genomfördes husrannsakningar mot männens bostäder. Strax därpå genomförde polisen en husrannsakan i det kriminella mc-gänget Bandidos högkvarter på Marieholmsvägen vid Göta älv i stadsdelen Gamlestaden.

Av de fyra gripna männen anses några ha en koppling till Bandidos. Ingen av dem är fullvärdiga medlemmar men en av dem är en s.k. prospect, han har en nära knytning till den hårda kärnan av Bandidosmedlemmar och är en som står i tur att bli fullvärdig medlem. Två andra gripna är hans bekanta och anses ha vissa kontakter med Bandidos.
- Gripandet genomfördes efter de spaningar som pågått ända sedan rånet den 7 mars. Ett stort antal vittnen har hörts. Männen nekar men är fortsatt anhållna som skäligen misstänkta, säger Malin Sahlström, informatör vid polisen i Västra Götaland.
Vid det spektakulära rånet på Landvetter slog rånarna till
mot ett SAS-plan från London som just landat. I två bilar forcerade rånarna flygplatsens säkerhetsgrind och körde fram till flygplanet där det pågick lossning. Rånarna tvingade sig till flera värdeväskor som innehöll ett antal miljoner i utländsk valuta. Vid flykten från Landvetter försvårades polisjakten genom att rånarna lämnade kvar en väska som antogs innehålla sprängmedel.
Två av bilarna hittades snabbt, utbrända. Efter några timmar greps en man i Bohus som senare häktades för rånet. I närheten av hans bostad beslagtogs en tredje flyktbil.
Polisen vill inte kommentera vilka beslag som gjorts i de anhållnas bostäder och i Bandidos lokaler.

Att Bandidos misstänks vara direkt inblandade i ett värdetransportrån är ovanligt, men förvånar inte erfarna poliser som kartlagt de kriminella mc-gängen.
- Ovanligt ja, men alla brott som kan ge pengar är attraktiva för mc-gängen. I det här fallet har vi en Bandidos-prospect med i bilden. Han bär väst och har kontakter med den hårda kärnan. I Göteborg utgör
Bandidos och supportergänget X-team 25-30 personer, säger en av Göteborgspolisens experter på mc-kriminalitet.
Rivaliteten med Hells Angels är bilagd sedan flera år genom något slags informell överenskommelse.
- Gängen är ett samhällsproblem och de fortsätter att rekrytera folk, numera även bland andra generationens invandrare.