Det innebär att det östra tunnelröret är färdigborrat.

Efter genombrottet stannade borren och tunnelborrarna gick fram och vinkade till det stora pressuppbådet och inbjudna gäster. Flaggor sattes upp: En fransk, en svensk och en EU-flagga, rapporterar TT:s medarbetare som befinner sig inuti Hallandsåsen.

Det är efter mycket besvär och förseningar som Åsa når fram till mottagningskammaren 1 200 meter in i berget från den norra sidan och de hårt prövade tunnelbyggarna får anledning att fira rejält.

”Det är en stor dag för alla projektmedarbetare, och ett stort steg mot att lösa Västkustbanans största flaskhals”, säger Per Rydberg, projektchef vid Trafikverket, i ett pressmeddelande.

Inför det fortsatta arbetet finns nu en väl fungerande metod, påpekar entreprenören Skanska-Vincis projektdirektör Anders Rehnström i samma pressmeddelande.

Sedan väntar nya utmaningar när borrhuvudet lyfts av och hela den 200 meter långa borrmaskinen backas tillbaka söderut för att i vår börja borrningen av det andra, västra tunnelröret. Första 2015 ska Hallandsåstunneln vara klar för trafik.