I snart ett år har äldreboendet, som ligger precis vid ett torg i stadsdelen Kronogården i Trollhättan, utsatts för ungdomsgängets trakasserier.

– Det värsta är att inte veta om man ska komma hem på kvällen, säger av äldreboendets anställda, som vill vara anonym.

Senast för två veckor sedan sköt någon in genom ett fönster till en 90-årig kvinnas lägenhet. Utanför har äldreboendets cykelförråd eldhärjats och de anställdas bilar repas och sätts i brand. Nyligen rånades en 89-årig kvinna på sin väska bara ett par meter utanför porten.

På kvällarna samlas flera stora gäng på torget, det kan röra sig om totalt närmare 30 personer i 17–20-års åldern.

– Det känns som om gängen helt saknar respekt för oss, de härjar fritt. De äldre är oroliga och säger att de förstör nattsömnen, säger den anställde.

I ett brev till kommunens omsorgsförvaltning beskriver de anställda flera incidenter och hur ungdomsgängen som hänger runt torget på kvällarna och helgerna, beväpnade med vapen och raketer, gör att personalen inte längre vågar gå själva till eller från jobbet utan ber att få bli hämtade.

Sedan trakasserierna började vid nyår har äldreboendet fått vakter som bevakar utanför i samband med att personalen kommer och går.

– Men de sitter bara i sina bilar, de vågar inte heller gå ut. Någon enstaka gör det ibland.

Hos kommunens omsorgsförvaltning är man medveten om problemen och har lyft frågan till kommunledningen.

– Vi förstår att det här innebär en enorm oro och otrygghet för de boende och personalen. Hittills har de kunnat hantera det, men nu har bägaren runnit över, säger Lars Alverbratt, omsorgschef i Trollhättans kommun.

Omsorgschefen håller med personalen om att den utsatta arbetsmiljön hindrar dem från att göra sitt jobb, men att det inte finns några planer på att stänga.

– Vi har ett antal förebyggande insatser i området som nog kan ge resultat på lång sikt, men vi kan inte stänga, vi kan bara stötta personalen och det tänker vi göra.

Från fackets sida ser man de tidigare åtgärderna som misslyckade, men tänker nu göra allt man kan för att hjälpa till.

– Vi måste försöka agera men just nu vet jag faktiskt inte hur. Om vandaliseringen handlar om att de här personerna vill ha något, så skulle jag göra allt för att de ska få det, säger Kommunals Lennart Andersson.

Hos polisen har ett antal anmälningar kommit in från äldreboendet, men exakt hur många kan Gert Lennartsson, chefen på ordningspolisen, inte svara på.

– Vårt uppdrag är ju att ge människor i samhället trygghet, det är rent tragiskt att de på äldreboendet ska behöva känna så, säger Gert Lennartsson.

Efter oroligheterna i september har man avsatt fyra poliser till en ungdomsgrupp med det särskilda uppdraget att vistas i området.