Erik Wallenius, Jenny Sjöberg och Tobias Carlsson är några av dem som redan nu väntar ute i kylan på att spelmässan Gamex ska öppna på Kistamässan.
Foto: Annika af Klercker
Redan klockan åtta i går morse placerade sig Erik Wallenius utanför ingången till mässhallen i Kista. Det var 26 timmar innan dörrarna till Gamex öppnar i dag. Det är ett evenemang som vänder sig till alla som gillar eller lever för dataspel. Förra året besökte drygt 27 000 personer mässan.
Förutom att studera alla nyheter som presenteras ska Erik Wallenius tävla i Nintendo-SM. Och som alla som tävlar tänker han vinna.
– Jag har tränat och studerat olika spel. Det är klart att jag siktar på att vinna, säger han.
Det är sex personer ytterligare som sitter i tältstolar utanför entrén, fem killar och en tjej. Alla är där för att datorspel är en mycket stor del av livet.
– Jag spelar alltid när jag inte jobbar. Det tar den största delen av fritiden, säger Joakim Vanström, samtidigt som han tittar in i datorn som han placerat på en bräda i knät.
Ström till datorerna som entusiasterna har med sig får de från mässan. Mässpersonalen har dragit ut sladdar.
Humöret är på topp trots kylan. För att hålla värmen under natten har de, förutom att vara ordentligt klädda, med sig sovsäckar.
– Sedan brukar personalen ställa ut lite marschaller, säger Jenny Sjöberg.
Marika Metsola Renström som är pressansvarig säger att hon hoppas att det kommer lika många besökare i år som förra året.
– Men det är inte lika många nyheter i år, så vi får se.










