Domen tros få betydelse för hur Säpo ska arbeta framöver.

Göteborgs tingsrätt ger alltså männen ett år mer än åklagaren krävt.

Det är första gången i Sverige som stämpling till ett sådant brott prövas inför rätta.

Enligt åklagaren har männen via organisationen al-Shabaab åtagit sig att utföra terrorbrott. Båda männen, en från Göteborg och en från Spånga, nekade till anklagelserna.

Att tingsrätten hamnar på ett strängare straff än vad åklagaren yrkat hänger samman med resonemanget kring vad ett fullbordat brott skulle ha gett. Brotten som männen åtagit sig att genomföra handlar om mord, grov misshandel, grov skadegörelse samt allmänfarlig ödeläggelse och konsekvenserna för Somalia och/eller FN och Afrikanska unionen skulle ha blivit långtgående och förödande, anser rätten.

Tingsrätten var inte enig. En av juristerna och en nämndeman ville fria de båda åtalade.

De tycker visserligen att det är ställt utom rimligt tvivel att de båda männen åkt till Somalia för att ansluta sig till al-Shabaab, även om det var oklart hur de skulle delta i verksamheten. Men, påpekar juristen och nämndemannen, det är inte straffbart att hysa sympatier för en terrororganisation. Det är inte ens straffbart att ansluta sig till organisationen om inte anslutningen i sig innebär att man åtar sig att begå ett brott. Det är inte visat i det här fallet.

Det är heller inte straffbart att ha beslutat sig för att begå terroristbrott så länge man inte beslutat om det tillsammans med någon annan person eller det har resulterat i ett åtagande till en annan person.

De båda ledamöterna som ville fria de åtalade konstaterar också att det inte är osannolikt att de båda åtalade reste till Somalia för att utbilda sig till självmordsbombare. Men exakt vad de gjort i Somalia är inte klarlagt. Det är heller inte visat att de själva eller tillsammans med al-Shabaab bestämt att de ska utföra självmordsattentat eller har åtagit sig att göra det.

Det var också vad försvarsadvokaterna hävdade i sina pläderingar. Det fanns inga konkreta detaljer i anklagelserna som var de planerade brotten skulle begås, när eller hur. Uppgifterna var så vaga att de var svåra att försvara sig mot.

Rätten konstaterar i sitt resonemang att brottet de båda stämplat till inte behöver komma till stånd, det behöver heller inte finnas konkreta omständigheter som tid och plats och det finns heller inga krav på att brottet måste vara nära förestående.

Att männen lämnade Somalia och åkte tillbaka till Sverige utan att fullfölja planerna ändrar heller inget. Frågan om risken för att hotet ska bedömas stort eller litet ska bedömas från vad som gällde när stämplingen skedde.

Från Säpos sida är man nöjd med domen.

- Det var tillfredsställande för oss på säkerhetspolisen som lagt ner stora resurser på det här fallet, säger Anders Thornberg, chef för avdelningen för säkerhetsåtgärder på Säpo till TT.

Thornberg tror att domen kan få stor betydelse för Säpos kommande arbete. Förmodligen kommer den att överklagas.

- Vi ser fram mot den fortsatta prövningen i hovrätten, säger Thornberg.