Spökskrivare, kommunikationsbolag och jävsituationer. En svensk statsepidemiolog vid Smittskyddsinstitutet, Annika Linde, som sägs ha fått ersättning av läkemedelsbolag. Det har Kalla fakta hittat när de granskat antivirusmedicinen Tamiflu från läkemedelsbolaget Roche. Medicinen fick ett uppsving vid fågelinfluensalarmet 2004 och sålde åter slut när svininfluensan härjade över världen.

Totalt har Roche tjänat nästan 75 mijlarder kronor på de båda influensahoten. Men flera tunga forskare ifrågasätter det vetenskapliga underlaget för att satsa på preparatet. Bland annat har den ansedda forskarsammanslutningen Cochrane Collaboration försökt granska Tamiflu.

Enligt Roche ska Tamiflu förkorta sjukdomsförloppet med en till tre dagar, ge en skyddseffekt på 70 till 90 procent och minska hospitaliseringen med 60 procent. Men åtta av tio studier som tillverkaren hänvisar till är ofullständiga och opublicerade – och de övriga två visar sig vara skrivna av en spökskrivare på ett PR-bolag. Hennes uppdrag var att lägga fram läkemedelsbolagets budskap på ett trovärdigt sätt.

Och de rådata som studierna baseras på finns inte tillgängliga för Cochrane Collaboration.

– Därför kan vi varken verifiera kvaliten på läkemedlet eller resultaten, säger Tom Jeffersen som lett granskningen av preparatet för Cochrane Collaboration.

– Det finns en betydande osäkerhet om effekten, säger han till Kalla fakta.

En annan professor, Carl Heneghan vid universitetet i Oxford som också granskat Tamiflu säger att det inte finns några bevis för en skyddseffekt överhuvudtaget.

– Enligt min mening är den noll, säger Carl Heneghan.

Däremot varnar de för bieffekterna, bland annat magproblem men också vanföreställningar. I Sverige var det Socialstyrelsen som rekommenderade regeringen att köpa läkemedlet. Inte heller de har haft tillgång till rådatan som Roches studier sägs vara baserade på. Några andra som rekommenderat Tamiflu är Smittskyddsinstitutet.

En person som talat sig varm för läkemedlet är Annika Linde, statsepidemiolog och avdelningschef vid Smittskyddsinstitutet.Kalla Fakta påstår att hon 2002 förekom i en reklambroschyr för Tamiflu.

– Det var ingen reklambroschyr, det var en sammanfattning av ett möte som jag var på, jag fick inte betalt, säger Annika Linde till SvD.

Kalla Fakta hävdar också att hon samarbetade mellan år 1995 och 2009 med Roche samtidigt som hon på Smittskyddsinstitutet skrev behandlingsrekommendationer och fattade avgörande beslut på hur Tamiflu skulle användas – under samma tidsperiod som Tamiflu godkändes i Sverige och i EU.

– Jag fattade aldrig beslut om användning eller inköp. Samarbetet med Roche grundar sig i att de bad mig sitta med i en expertpanel, säger Annika Linde.

Har du fått betalt?

– Jag har fått reseersättning till möten jag blivit inbjuden, men inte betalt, säger Annika Linde.

Men enligt Kalla faktas kartläggning har Smittskyddsinstitutet fått över 400 000 kronor de senaste åren från Roche.

– Det pengarna har jag inte fått ett öre av. Största delen av pengarna som Smittskyddsinstitutet fick var för att de genomförde en studie om HIV åt Roche, säger Annika Linde.

Enligt David Reding, talesperson för Roche, finns rådatan bakom studierna tillgängliga på en dataserver som det går att få tillgång till i krypterad form. Det handlar om sekretess på grund av att personerna som deltagit i studierna ska vara anonyma.

– Och det finns överväldigande bevis på läkemedlets effekt, säger han till Kalla fakta.

Han förnekar också att Roche använt sig av ett PR-bolag.

– Det handlar om en medicinsk skribent vid ett medicinskt kommunikationsbolag. Vi är säkra på att det här gjort som det ska, säger David Reding.