Telia Soneras styrelseordförande Anders Narvinger lämnar företagets styrelse i samband med bolagsstämman 2013.
Foto: Magnus Hjalmarson Neideman
Flera hundra miljoner kronor av köpeskillingen gick till en grupp amerikanska investerare.
Turerna kring Telia Soneras miljardinvestering i Uzbekistan pågår för fullt.
Och nu hamnar Telias affärer med Azerbajdzjan under luppen.
Affären, som blev klar i februari 2008, kostade Telia 1,5 miljarder kronor. Men minst 200 miljoner kronor av köpeskillingen gick till en grupp amerikanska affärsmän, enligt SVT:s Rapport.
Cecilia Edström, kommunikationsdirektör vid Telia Sonera, säger att gruppen investerat i så kallade privatiseringskuponger som gavs ut på 1990-talet. Investerarna drev linjen mot azeriska staten att de skulle få kompensation eftersom de ansåg att de hade rätt att få delta i privatiseringen.
- Men vi hade förköpsrätt. Azeriska staten gjorde då en uppgörelse med investerargruppen. När vi skulle betala ville azeriska staten att vi skulle betala en del av köpeskillingen till kuponginnehavarena eftersom de ville avsluta båda transaktionerna samtidigt, säger Cecilia Edström till TT.
Hon säger att det gjordes en juridisk bedömning av affären så att allt var korrekt.
Testa dig i senaste veckornas nyhetsquiz
Mer i ämnet
-
24 okt 2012
Nordea medger misstag i Telia-affär
Nordea kunde ha varit noggrannare när Takilant, Telia Soneras...
-
23 okt 2012
Nya uppgifter i Telia-härvan
telia-härvan Nya uppgifter stärker bilden av en ljusskygg affär.
- 19 okt 2012 Åklagare: Telia behöver inte tiga
- 18 okt 2012 Telia-misstänkt uppges ha flytt
- 17 okt 2012 Se upp Amnesty – här kommer Telia










