FP vill även bland annat se fler fältarbetare och fler stödcentrum för unga brottsoffer.
- Några veckor för en ung människa som har begått brott kan vara en hel evighet, säger Johan Pehrson (FP), som poängterar vikten av tidiga insatser.
Bland annat föreslås att ungdomar som begår brott ska kallas till socialtjänsten inom 48 timmar.
Men de särskilda domstolarna kommer inte att ”ha en egen ingång”, utan vara en del av det befintliga domstolsväsendet.
Pehrson tror inte att införandet av ungdomsdomstolar kommer att vara en dyr reform. Men det kan innebära en ökad arbetsbelastning på andra mål.
- Men vinsten är värd detta för att unga människor som får en snabb och tydligt reaktion tenderar att inte återfalla lika lätt, säger han.
FP vill också stärka hela domstolsväsendet för att komma åt de långa handläggningstiderna på domstolarna. Bland annat med höjda domarlöner som ska locka fler till yrket.
- Varje gång ett mål blir liggande för länge riskerar oskyldiga att dömas och skyldiga gå fria, säger Pehrson.
Folkpartiet vill också införa ”ett svenskt FBI”. Enligt Pehrson innebär det att rikskriminalpolisen inte bara har en rådgivande funktion.
Thomas Bodström (S), ordförande i riksdagens justitieutskott, är kritisk till förslaget om särskilda ungdomsdomstolar. Ett sådant system skulle nämligen kräva att domstolarna slås samman ett mindre antal enheter i landet, menar Bodström.
- Då skulle det bli enormt långa resor för ungdomar och deras vittnen och det skulle bli ännu fler inställda rättegångar, säger han.
Slås de däremot inte samman blir de ineffektiva och ha ännu längre handläggningstider, menar han.
De rödgröna samarbetspartierna är däremot helt överens med Folkpartiet när det gäller förslaget om att inrätta ”ett svenskt FBI” för att motarbeta den grova organiserade brottsligheten.









