FP-ledaren Jan Björklund presenterade förslaget tillsammans med EU-parlamentarikern Marit Paulsen vid FP:s riksmöte i Västerås.

Premien ska variera från 5 000 kronor till 25 000 kronor efter koldioxidutsläpp, där den övre gränsen ligger vid 120 gram per kilometer. Premien skulle i dag kunna betalas ut till elbilar, elhybrider, bilar som går på biogas och vätgas men även till snåla dieselbilar.

- Under ett antal år har Sverige fokuserat på etanol som ersättning för bensin genom skattenedsättningar och krav på mackar. Med facit i hand finns det kraftiga invändningar mot detta, säger Björklund.

Han pekar till exempel på att en storskalig etanolförbrukning kommer i konflikt med livsmedelsförsörjningen och drabbar fattiga människor i tredje världen.

Sverige har ett undantag från EU:s statsstödsregler för skattebefrielse för biodrivmedel. FP vill inte ha en förlängning av det när det löper ut 2013.

- Poängen är att vi vill ha teknikneutralitet. Politiker har inte den synska kapaciteten att de vet vad som finns bakom husknuten, säger Paulsen.

Den tidigare miljöbilspremien och den nuvarande fordonsbeskattningen är inte tillräckligt klimatvänliga, enligt FP.

Att slopa skattesubventionerna för etanol skulle ge statskassan 1,8 miljarder kronor. Premien beräknas inledningsvis kosta ett par hundra miljoner.

Miljöminister Andreas Carlgren (C) tycker FP:s plötsliga initiativ om teknikneutralitet bra.

- Jag välkomnar att Folkpartiet närmar sig det förslag till premie som jag har arbetat för inom alliansen den senaste tiden, säger Carlgren till TT.

Samtidigt säger han att FP-initiativet är en klar omsvängning på mycket kort tid.

- Jag är kanske lite förvånad, på grund av att de för bara några dagar sedan sade nej till förslaget - just för att det var teknikneutralt.

TT: Varför ändrar de sig?

- Jag vet inte. Det är väl kanske lockande att gå ut på egen hand, det kanske har påverkat, svarar Carlgren.

Samtidigt är Carlgren skeptisk till det system FP föreslår för premien. Han påpekar att nya miljöbilar redan belönas med fem års frihet från fordonsskatt. Carlgren vill i alliansdiskussionerna mera kämpa för att spjutspetsteknik ska premieras.

Carlgren kritiserar också FP-förslaget om slopade skattesubventioner på etanol.

- Det skulle straffa alla dem som redan köpt etanolbilar, och slå mot Saabs och Volvos etanolsatsningar.

Sofia Arkelsten, Moderaternas klimatpolitiska talesperson, tycker att delar av FP:s utspel är mycket intressant.

- Det är toppen med teknikneutralitet, säger Arkelsten till TT.

Liza-Maria Norlin, Kristdemokraternas miljö- och klimatpolitiska talesperson, vill i dag inte acceptera att etanolbilar ska uteslutas.

- Vi tycker att både etanolen, elbilarna och biogasen ska uppmuntras, säger hon till TT.

Däremot tycks det vara öppet för teknikneutralitet i alliansen.

- Det är något vi alltid slåss för, vi tror att marknaden vet bäst och att vi politiker inte ska lägga oss i för mycket, säger Norlin.