Förslaget om ett extra skolår i grundskolan för icke-godkända elever kommer från folkpartiet, och finns med budgetförslaget för nästa år som den borgerliga ­majoriteten i Stockholms stad lägger fram imorgon.

Det är för att minska antalet elever på gymnasieskolans individuella program som folkpartiet vill utvidga möjligheten till ett extra skolår i grundskolan, enligt skolborgarrådet Lotta Edholm (fp), som räknar med att en fjärdedel av eleverna på det individuella programmet skulle kunna fångas upp tidigare för att förbättra sina betyg.

–Vi tänker att man ska peppa eleverna redan i åttan, och förbereda dem på att det kanske skulle vara bättre att de får ett år till på sig, säger Lotta Edholm.

En tanke är också att vissa skolor i Stockholm ska få i uppdrag att specialisera sig på att undervisa under ett extra tionde år.

–Möjligheten att gå om finns ju redan idag, men tanken är att det ska ske lite mer systematiserat.

Några pengar för omställningen finns inte avsatta i budgeten, utan den borgerliga majoriteten tänker sig att pengar successivt ska kunna flyttas från gymnasieskolan till grundskolan.

Det tionde året ska kunna var igång redan till hösten 2008, enligt skolborgarrådet.

Socialdemokratiska oppositionsborgarrådet Roger Mogert (s) är frågande till förslaget, som han tycker fyller samma funktion som det individuella programmet.

–Jag förstår inte vitsen med att tvinga skoltrötta elever att gå ett extra år i grundskolan. Möjlig­heten till specialpedagogik i grundskolan har ju också minskat, så det vore väl bättre att skjuta till pengar till de nio åren, än att starta ett tionde, säger Roger ­Mogert.