Jan Björklund sommartalade i Göteborg.
Scanpix
Osäkerheten i svensk ekonomi är inte lika stor som förra året, och utrymmet för mer långsiktiga investeringar kan ha ökat. Det budskapet gav finansminister Anders Borg på en pressträff i torsdags.
Den 24 augusti samlas regeringen på Harpsund för att förhandla om höstbudgeten, och Folkpartiets linje är klar:
–Vi har ju varit väldigt återhållsamma under krisen, men jag menar att det nu är tid att göra strategiska framtidsinvesteringar, säger FP-ledaren Jan Björklund.
I sitt sommartal i Göteborg i går pekade han ut partiets tre prioriteringar:
•Forskning
–Vi har en rätt stor i bredd på forskningen i Sverige, men för lite elitsatsningar. Det är precis som i OS. Man behöver en stor mängd idrottsmän, men också några som tar medaljer, förklarar Jan Björklund.
Utbildningsministern vill göra upp med den ”socialdemokratiska Jantelagen”, som han anser har satt stopp för spets och elit i forskningspolitiken.
–Jag tycker att man ska välja ut väldigt, väldigt duktiga forskare, även unga med talang, och ge dem ansenliga resurser för forskning.
Totalt vill FP öka investeringarna med ”några miljarder” kronor per år.
•Infrastruktur
–Under årtionden har det skett ett stort misstag i Sverige. Varje gång man lägger fram infrastrukturpolitik handlar det om nya järnvägar och nya vägar. Man har försummat att underhålla det som redan finns, säger Jan Björklund.
Regeringens investeringar bör öka med några miljarder kronor varje år, anser han. Men pengarna ska i första hand gå till drift och underhåll.
–Det handlar om eluppvärmda växlar som inte fryser, signalsystem, mitträcken på vägar.
•Sänkt bolagsskatt och slopad värnskatt
–Stora företag, som väljer mellan olika länder, tittar mycket noga på bolagsskatten.
Med 26,3 procent ligger Sverige högt, jämfört med övriga Europa. I ett första steg bör bolagsskatten därför sänkas med ”ett par procentenheter” nästa år, enligt Jan Björklund.
Ett avskaffande av värnskatten har länge stått högt på önskelistan.
–Vi måste få ned marginalskatterna.















