Vattenfalls Daniel Andersson, Örjan Persson och Conny Runeborg reparerar elnätet på Värmdö i Stockholms skärgård på onsdagen.
Foto: scanpix
På fredagsmorgonen varnade SMHI för hala vägar från Södermanland till Upplandskusten.
Men det verkar som att den storm som det varnades för på torsdagsmorgonen i Västsverige inte ställde till med allt för mycket problem. Tidningen Bohusläningen rapporterar att det varit lugnt, förutom att Bastionsgatan i centrala Uddevalla översvämmades och en del bohuslänningar blev utan ström.
Däremot har fortfarande inte alla abonnenter i Mellansverige fått tillbaka sin el efter avbrotten som orsakades av stormfällda träd efter Dagmar. I Gävleborgs län är fortfarande 1200 hushåll utan ström. Fortum skriver på sin hemsida att det främst är de norra delarna som drabbats, med många träd på varje ledning och knäckta stolpar.
”Trots att vi sätter in alla resurser vi kan och gör provisoriska åtgärder, kommer det att vara kunder som får vänta på att få strömmen tillbaka fram till lördag, ett mindre antal även längre”, skriver företaget.
– Vi beklagar verkligen de stora olägenheter det här betyder för våra kunder, men jag kan intyga att vi gör vårt yttersta för att strömmen ska återställas så snart som möjligt, säger Thomas Saubach, ansvarig för driften av Fortums elnät, i ett uttalande på företagets hemsida.








