Besvärligt väglag och snödrev på Öland. Här oplogad avfart på södra Öland 23/12.
Foto: Scanpix (Arkiv)
Hemtjänstpersonal kördes ut med bandvagnar till ensamma äldre på Öland.
På annandagen når det kraftiga snöfallet södra Norrlandskusten.
Snövädret fortsatte att ställa till med problem dagen efter julafton. Läget på vägarna benämndes som akut i södra Sverige, enligt Trafikverket. Framför allt var Österlen, Söderslätt i sydvästra Skåne och Öland hårt drabbat.
- Vi har fortfarande stora problem. Många småvägar är igensnöade, säger Beisi Sundin på Trafikverkets presstjänst.
Också på Öland var hundratals boende fortsatt insnöade. Under lördagen gick det bara att ta sig fram på väg 136 längs med västra Öland.
Stora delar av den väg som går längs östra Öland, samt de flesta av småvägarna, var helt ofarbara. Det enda fordon som kunde forcera snömassorna var bandvagnar.
- Det kommer att ta lång tid innan det är farbart. Snön yr och blåser tillbaka hela tiden. Vi jobbar i uppförsbacke, säger Mikael Gard, räddningschef i beredskap på Ölands räddningstjänst.
Liksom på julafton kördes hemtjänstpersonal ut med bandvagnar till personer som behöver ständig tillsyn.
- Det handlar om sängliggande personer som behöver hjälp med toalettbesök, insulinsprutor och mat, säger Gard.
Prognosen från Trafikverket på lördagskvällen var att alla vägar på Söderslätt skulle vara farbara på annandagens morgon. Någon prognos för Österlen och Öland fanns däremot inte.
Snöovädret väntades dra sig uppåt mot östra Svealand under lördagskvällen. Upp till tio centimeter snö och hård blåst riskerar att drabba hemvändande Stockholmare.
Ännu värre blir det längs södra Norrlandskusten. SMHI har utfärdat en klass-2 varning för kusten vid Gävleborgs och Västernorrlands län. Kraftigt snöfall och hårda vindar väntades med början under natten mot söndagen.
- Det kan komma uppemot 25 centimeter nysnö. Samtidigt blir det friska och hårda vindar vilket kan leda till kraftig drivbildning som ställer till med problem i trafiken, säger Lisa Frost, meteorolog på SMHI.
Tågen gick utan större förseningar under juldagen. Nu håller Trafikverket och SJ andan inför annandagen, den stora resdagen efter julhelgen.









