I åratal har Försvarsmakten drivit på för att få förband med anställa soldater i Sverige. Men när det nu kommer till kritan så saknas pengar och beslut.
De som drabbas är Sveriges mest erfarna soldater som idag finns i Afghanistan, runt 250 män och kvinnor. Styrkan där beskrivs internt i Försvarsmakten som det mest kvalificerade förband Sverige satt upp. Orsaken är att de flesta soldaterna har tjänstgjort tillsammans i över två år.
De anställdes hösten 2007 för EU-förbandet Nordic Battlegroup och stod i beredskap 2008. Därefter togs soldaterna ut till tjänst i Afghanistan i år, där nästan allihop fått stridserfarenhet. Men när deras trupp FS 17 kommer hem i december så upphör deras anställningar.
När försvarsminister Sten Tolgfors (M) besökte Afghanistan i september vädjade därför soldaternas förtroendemän till honom om fortsatt anställning. Ministern citerade dem på sin blogg den 18 september: "Med tanke på att vi går in mot ett nytt försvar där Försvarsmakten kommer att anställa kontrakterade soldater så känner vi att det är slöseri med både pengar och kompetens att låta oss sluta efter pågående mission (...). Försvarsmakten spar pengar på att slippa samträna en helt ny styrka".
Hela 160 soldater var redo att skriva kontakt. Några dagar senare blev de bönhörda av Försvarsmakten.
- De ska få ett erbjudande om en fortsatt anställning innan de åker från Afghanistan, sade försvarets tillförordnade personalchef Patrik Dahle. Han lovade anställningskontrakt på mellan fyra och sex år i SvD och andra medier 23 september.
Men det var tomma ord. I stället väntar arbetslöshet för dem som inte har arbete. Försvarsmaktens generaldirektör Ulf Bengtsson sändes ut till Afghanistan för att berätta den dåliga nyheten. Soldaterna, som nästan alla varit i strid, var samlade i matsalen och reagerade negativt.
- Soldaterna var besvikna över att de inte fick tydliga svar, säger en av de närvarande till SvD,
Igår bekräftade Försvarsmakten i ett internt personalmeddelande de muntliga beskeden: "Försvarsmakten klarar inte av att ge de soldater som tjänstgjort i Kosovo och Afghanistan ett erbjudande där de kan fortsätta tillsammans". Den förklaring som personalchefen ger lyder: "Som den ekonomiska situationen ser ut nu kan vi inte uppfylla den ambitionen".
När anställning ska kunna ske sägs inte. Men det kan tidigast ske någon gång efter 1 juli nästa år, enligt SvD:s källor.
Tipsa andra
Fakta
Anställda ersätter värnpliktiga
Riksdagen beslutade i våras att avskaffa värnplikten. Det sker från 1 juli 2010.
Från 1 juli ska 4000 frivilliga soldater grundutbildas av Försvarsmakten varje år.
Försvarets förband ska bestå av 1) stående förband med anställda soldater 2) kontraktsförband med lägre beredskap och kontraktsanställda soldater samt 3) hemvärn. Förbanden ska bli operativa åren 2014-19.
SvD 23 september (Riv: Afghanisansoldat erbjuds jobb)
Inrikes | Mest lästa
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Man skadad - föll fem meter i hiss
- Konsumenterna luras
-
TV: Hård kritik mot köttklister - Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan
- Sverige förstärker Afghanistantrupp
- Hallå där Henrik Pontén...
-
Ville inte skaka hand
– får rätt i domstol

































