Tidigare har cancer i tonsillerna mest kopplats ihop med rökning men på senare tid har alltså kopplingen till vårtvirus blivit allt tydligare. Kopplingen betyder att vårtvirussmitta, HPV 16, nu även finns i munhålan.
– Vi misstänker att det har att göra med ändrade sexvanor, säger professor Tina Dalianis som länge forskat på sambandet mellan denna cancerform och virussmitta.
I en ny studie som publiceras i nästa nummer av International Journal of Cancer, har hon tillsammans med ett forskarlag vid Karolinska institutet och KU gått igenom samtliga fall av cancer i tonsillerna i Stockholms län mellan 2003 och 2007. De fann då att nästan alla, 83 av 98 tillgängliga tumörprover, var orsakade av infektion med vårtvirus.
I flertalet fall handlade det om HPV virus, typ 16, samma virustyp som ligger bakom majoriteten av alla fall av livmodershalscancer. Nästa år ska alla svenska flickor över 12 år erbjudas vaccination mot HPV-virussmitta för att motverka denna cancerform. Men det är oklart om vaccinet skyddar även mot virusinfektioner i munhålan.
Detta vill forskarna på KI nu ta reda på. Ett samarbetsprojekt har inletts med en ungdomsmottagning i innerstaden. Så småningom hoppas de få svar på om vaccinet även skyddar mot muninfektioner.
Cancer i tonsillerna är fortfarande en mycket ovanlig cancerform men sedan 70-talet har antalet fall ökat snabbt. Under samma period har andelen tumörer som kunnat kopplas ihop med vårtvirus ökat från 23 procent på 70-talet till 93 procent 2007.
– När väl smittan fått fäste i munnen finns risk för snabb smittspridning och därmed också fler fall av denna cancerform, varnar Tina Dalianis.








