I de spanska jordbruksdistrikten Almerias och Murcias ändlösa rader av växthus odlas tomater och salladshuvuden avsedda för svenska matbutiker. Här kämpar miljöpolisen, Seprona, sedan flera år mot en snabbt växande användning av otillåtna bekämpningsmedel. Den spanska polisen misstänker att det är fel på 8–10 procent av allt som sprutas på grödorna.

S å sent som i december greps tolv distributörer och fem ton medel beslagtogs när man gjorde husrannsakan på ett hundratal platser. Tillslaget var ett av flera där sammanlagt 92 personer greps. Rocky Rowe, som samordnar den europeiska kemikalieindustrins motreaktion, beskriver läget som akut och farligt.

–Under tre år har den illegala marknaden vuxit snabbt och vår prognos är att ökningen fortsätter i samma takt de kommande åren. Finanskrisen blir en ny drivkraft för ekonomiskt pressade jordbrukare att ta till förbjudna bekämpningsmedel, säger Rocky Rowe som arbetar vid European crop protection association, ECPA, i Bryssel.

I en färsk rapport uppskattar ECPA att 5–7 procent av alla bekämpningsmedel säljs illegalt inom EU. I pengar innebär det en svart marknad värd hisnande 4–5,5 miljarder kronor.

Industrin varnar för att EU:s skärpta regleringar, som motiverats av omsorg om miljö och hälsa, urholkas av att man inte anslagit tillräckliga resurser för att förhindra regelbrott. Följden är att de hundratals medel som förbjudits finns kvar i stor skala på den svarta marknaden.

–Vi jobbar hårt för att få EU-kommissionen att inse problemets omfattning. Det handlar om allt från nyligen förbjudna till aldrig tillåtna medel som inte är testade och kan vara orena. De utgör ett hot för både jordbrukarnas och konsumenternas hälsa, de förorenar miljön och grundvattnet, säger Rocky Rowe.

Det europeiska polissamarbetet Europols intresse har ökat markant sedan stora tillslag i Ukraina och Polen visat att den ukrainska organiserade brottsligheten är en nyckelaktör bakom smugglingen till EU.

Smugglingsvägarna går från Kina via Ukraina och vidare in i Öst- och Västeuropa. De har nystats upp bland annat genom ett beslag 2006 på 500 ton illegala medel utanför Odessa. Sändningen innehöll orena kopior av produkter från kemijättar som Syngenta, BASF, Bayer, Monsanto och DuPont. Förra året gjordes sedan en serie beslag, bland annat ett på 100 ton utanför staden Kursk, och flera av insmugglade medel i Polen.

–Dessvärre dömer EU:s domstolar ut löjligt låga böter. I Ukraina har ingen dömts alls och de medel som beslagtogs utanför Odessa misstänker vi redan kan vara tillbaka på den svarta marknaden.

Enligt ECPA sker tillverkningen till över 80 procent i Kina, och till viss del i Indien, medan smugglingen hanteras av välorganiserade ligor. Störst är problemen i EU:s yttre gränser i ost och i syd. Rocky Rowe nämner särskilt Polen och Spanien men även Baltikum, Bulgarien, Grekland, Italien, Portugal och södra Frankrike. Även i Danmark har omfattande fusk uppdagats.

De illegala leveranserna sker ofta i förfalskade emballage som in i minsta detalj liknar riktiga förpackningar från de stora kemiföretagen. Som ett motdrag har DuPont infört ett tredimensionellt hologram på sina varor.

ECPA menar att EU är särskilt utsatt eftersom det finns många införselvägar samtidigt som tullen är passiv liksom många av de myndigheter som ska kontrollera resthalter i grönsaker. I Sverige tas ungefär tusen prov per år, vilket är mycket jämfört med många andra EU-länder.

–Det händer att vi hittar och rapporterar vidare fynd av otilllåtna medel, men kontrollen är naturligtvis ett grovmaskigt nät, säger Anders Jansson, statsinspektör på Livsmedelsverket.

Branschorganisationen Svensk t Växtskydd menar att det svenska jordbruket hittills klarat sig bra från illegal import men efterlyser ändå hårdare myndigheteskontroll i Sverige.

–Det är viktigt att göra alla uppmärksamma på problemet. Är det något medel som verkar vara för billigt för att vara sant – då är det nog inte sant, säger Cecilia Ljunggren på Svenskt Växtskydd.