Många svenska kvinnor börjar äta tabletter med folsyra när de blir gravida för att tillgodose barnets stora behov av det viktiga vitaminet. Men då kan det redan vara för sent.
Utvecklingen av det som senare blir embryots läppar börjar redan i veckorna fem och sex, och gommen börjar formas till under vecka tio.
Den norska studien, publicerad i ansedda British medical journal, baseras på undersökningar av nästan alla barn som har fötts
i Norge under åren 1996–2001.
Slutsatsen är att om att alla gravida kvinnor fick i sig den rekommenderade dosen av folsyra (400 mikrogram per dag) skulle 22 procent av fallen med gomspalt kunna undvikas.
– Det finns mycket som pekar på att det bra för kvinnor som avser att bli gravida att ta kosttillskott av folsyra, säger Åke Bruce på Livsmedelsverket, som har följt frågan i 15 års tid.
Andra studier har visat att folsyra även minskar risken för att barnet ska få neuralrörsdefekter. Den vanligaste av dessa defekter är ryggmärgsbråck.
Men det har visat sig svårt att nå ut med budskapet till alla kvinnor i fertil ålder. I Chile, Kanada och USA berikas därför vetemjöl med folsyra, så att kvinnorna får i sig vitaminet ändå. Statistik från USA visar att antal fall av ryggmärgsbråck minskade med en tredjedel efter att de berikade livsmedlen infördes.
Men det innebär vissa risker, enligt Åke Bruce.
– Det förefaller som om berikning kan stimulera tillväxten av vissa typer av tumörer hos äldre människor, säger han.
Men berikning av livsmedel diskuteras även i Sverige.
Orsaken är att risken för ryggmärgsbråck är som störst omedelbart efter befruktningen, ofta långt innan kvinnan vet att hon har blivit gravid och börjat köpa folsyretabletter.
Frågan om Sverige ska börja berika mjöl ligger just nu hos Statens beredning för medicinsk utvärdering, SBU.
Utvärderingen ska presenteras för Livsmedelsverket under våren.
Folsyra kan förhindra gomspalt
Kvinnor som ökar intaget av folsyra redan innan de blir gravida löper betydligt mindre risk att få barn med gomspalt. Väntar man tills graviditeten är bekräftad kan det redan vara för sent, visar en stor nyligen genomförd studie i Norge.
Vitaminet folsyra förekommer framför allt i lever, kött och grönsaker.
Folsyra behövs för att bygga upp arvsmassan. Behovet är stort under hela graviditeten, men särskilt i samband med befruktningen och den tidiga celldelningen.











