En polispatrull på Sergels torg hade fått ett tips i går eftermiddag. En person i vit tröja som ”såg läskig ut”, enligt uppringaren. På samma sätt jobbade flera patruller runt om i Stockholm i går. - Vi kollar upp så mycket som vi bara kan, säger Stockholmspolisens presstalesman Björn Pihlblad.

Han berättar att det ändå fortfarande är samma lista på fem-tio intressanta personer som polisen koncentrerar sig på.

Folk sneglar på varandra på stan. Grå munkjackor, ärriga ansikten - saker som stämmer in på signalementet - noteras. Och folk tipsar polisen. Sedan i går vet allmänheten mer vad polisen letar sedan flera medier publicerat kamerabilderna på den man, som kan vara mördaren. Bilderna lades ut på polisens hemsida www.polisen.se i går kväll.

Polisen koncentrerar fortfarande sin jakt på mördaren till Storstockholm, men samtalen kommer från hela landet. I flödet av information kommer också en hel del oseriösa tips. En del kan polisen skriva av med detsamma. Ju senare lördagskvällen blev, desto mer tilltog benägenheten att tipsa. Vid 20-tiden hade någon sett en man som stämde in på signalementet på restaurang Fyrfatet på Söder. Tipsaren hade gått förbi restaurangen och uppfattat att mannen betedde sig ”underligt”.

- Folk ser mördare överallt. Det här är fjärde grejen vi åker på i kväll, sade en polisman på Dalagatan vid 21.30. Då hade polisen följt efter en bil som tillhör en tidning, men sedan bilen stoppats konstaterade polisen att mannen i bilen inte var intressant. Han hade, enligt polisen, känt sig utpekad och hört av sig till tidningen.

Polisen vill dock inte att allmänheten slutar med att lämna intressanta tips. - Men vi vill fortfarande ha mycket mer information från allmänheten om iakttagelser före, under och efter gärningen, säger Björn Pihlblad.