Foto: scanpix
Kunskap är aldrig tung att bära. Om du inte är minister och kunskapen handlar om oegentligheter som du egentligen borde ha stoppat.
Som om en myndighet fixar snabba cash från en annan myndighet, för att kunna starta ett bulvanföretag som ska hjälpa Saudiarabien med en vapenfabrik. En fabrik som är för känslig för svenska myndigheter att själva befatta sig med. Det är vad Ekot i Sveriges Radio berättar.
Den minister som ertappas med sådan kunskap skulle mycket snart få se sig om efter ett annat jobb. Den engelska termen ”deniability” beskriver vad som kan rädda ett statsråd från den olyckan.
Med deniability är det möjligt att förneka all kunskap om vad som har hänt på nivåerna under en själv. Förslagna tjänstemän kan förväntas ta hänsyn till detta, och underlåta att informera ministrar om detaljer som är alltför känsliga. De nya uppgifterna om penningtransaktioner mellan FOI och Must stärker delvis försvarsminister Sten Tolgfors version av vad som hänt: att det är på FOI som eventuella misstag har begåtts.
Men om Ekots uppgifter stämmer ändrar frågan samtidigt karaktär. Om myndigheter lånar kontanter av varandra för att finansiera ”bolagisering” av verksamhet som är politiskt omöjlig, då väcks frågan om regeringen har tappat kontrollen över sina egna myndigheter.
Att Sverige inte tillämpar ministerstyre betyder inte att regeringen saknar möjlighet att styra. Det är regeringen som utser myndigheternas ledning och bestämmer inriktningen på deras verksamhet. Det kan vara FOI-ledningen som begår oegentligheter, men det är regeringen som har valt FOI-ledning. Mot det ansvaret finns det ingen deniability.
FOI:s generaldirektör Jan-Olof Lind har polisanmält den egna myndigheten, och hänvisade till sekretessen när han passerade medierna i samband med en riksdagsutfrågning.
Försvarsminister Sten Tolgfors hör till regeringens mest KU-anmälda ministrar, och är för närvarande pressad i flera frågor än Saudiaffären.
Försvarsutskottets ordförande, Socialdemokraternas Peter Hultqvist, KU-anmälde förra veckan Tolgfors med anledning av en kritisk rapport från Riksrevisionen. Sparpaketet på försvaret som regeringen presenterade 2008 ledde till fördyringar och sänkte den operativa förmågan.
Det var de sparplanerna som fick dåvarande försvarsministern Mikael Odenberg att hoppa av, vilket gav plats åt Tolgfors.
Vänsterpartiet har krävt Sten Tolgfors avgång med anledning av Saudi-affären, Miljöpartiet har av samma skäl förklarat att hans förtroende är förbrukat. Att en S-regering slöt det ursprungliga avtalet med Saudiarabien har dämpat kritiken från Socialdemokraterna.
Men med Riksrevisionens kritik har det stora oppositionspartiet alltså hittat en annan angreppspunkt, och politiskt blåser det allt snålare runt försvarsministern.
Mer i ämnet
- 27 mar 2012 ”Bygger inte någon vapenfabrik”
- 27 mar 2012 Försvarsministern undvek frågor om Must
- 27 mar 2012 Fåordig FOI-chef i utskottet
- 23 mar 2012 Generaldirektör på FOI kan ha mörkat
- 22 mar 2012 Brottsmisstanke på FOI ger tidsfrist
- 22 mar 2012 Tolgfors välkomnar utredning kring SSTI
-
20 mar 2012
Kritik mot ny Saudi-affär
Sverige försökte även sälja ett övervakningssystem, enligt Expressen.
- 16 mar 2012 ”Vi utmanar M och S om vapenexporten”
-
14 mar 2012
Trycket ökar mot FOI-chefen
saudiaffären Kritik från flera håll. Tidigare chef kräver avgång.
- 14 mar 2012 FOI-chefer upprörda: ”Skyller ifrån sig”
- 13 mar 2012 Kritiken växer mot FOI-chef
-
9 mar 2012
”Sten Tolgfors framtid hänger på förtroende”
Ulf Bjereld, statsvetare: Frågan är hur statsministern ser på honom.
- 9 mar 2012 Här skyller Tolgfors på FOI
-
9 mar 2012
”FOI:s agerande farligt för demokratin”
agrell: Underättelseexperten Wilhelm Agrell kritiserar FOI:s agerande.
- 9 mar 2012 FOI har agerat på egen hand










