Parterna står långt ifrån varandra.
Under lördagsförmiddagen samlades det socialdemokratiska förtroenderådet i Stockholm. Före mötet förklarade finansminister Pär Nuder att det kommer att läggas fram en stark budget, med satsningar på företagande och sysselsättning.
- Vi är överens om huvuddragen. Den diskussion som pågår på partiledarnivå handlar inte om budgetfrågor utan om flyktingamnestin.
Enligt Nuder innehåller budgeten det jobbpaket i sin huvudsakliga inriktning som han presenterade för några veckor sedan när socialdemokraterna lade fram sitt förhandlingsbud. Vilka punkter regeringen får backa på vill han inte gå in på, utan säger att alla tre partierna satt sina avtryck i budgeten.
Klart är att det inte blir någon tandvårdsreform nästa år.
TT: Blir det sänkt spritskatt?
- Vi har den uppfattningen om att spritskatten bör sänkas, men det kommer inte att rymmas inom den budget som läggs på riksdagens bord, svarar Nuder.
Samarbetspartierna v och mp kräver amnesti för dem som gömmer sig i Sverige efter avslag på sin ansökan och dem som väntar på asyl.
Nuder är tydlig med att han inte tycker att amnestifrågan hör hemma i budgetsammanhang.
- Vi gjorde klart redan i våras att amnestifrågan inte hör hemma i budgetförhandlingarna. Den får miljöpartiet och vänsterpartiet driva i annat sammanhang, säger han till TT
Den uppfattningen delas inte av mp:s språkrör Maria Wetterstrand:
- Det är uppenbart så att den är inne i förhandlingarna eftersom vi har lyft in den.
Enligt henne finns det fortfarande flera frågor kvar att lösa. En lösning på amnestifrågan skulle underlätta det arbetet.
- Om det skulle vara så att socialdemokraterna gick med på en amnesti, om de gick med på en amnesti åtminstone för alla de barnfamiljer som lever gömda och i total ovisshet, då tror jag att vi skulle kunna lösa ut allting annat ganska snabbt.
Wetterstrand är inte övertygad om att partistyrelsen skulle godta en överenskommelse som inte innehåller något om amnestifrågan.
Vänsterpartiets partiledare Lars Ohly påpekar att budgeten ska ses som en helhet där amnestifrågan påverkar.
- Vi tar inte ställning till budgeten enbart utifrån den frågan, vi tar ställning till en helhet. Då är den frågan en av många.
TT: Kan amnestin fälla en budget?
- Ja, absolut. Självklart kan det vara så, det är en av de viktigaste frågorna nu i politiken som vi ser det.
Under lördagen träffades partiledarna, men inget tydde på lördagskvällen på att en lösning var nära förestående.
När riksdagen öppnar på tisdag ska statsminister Göran Persson avge regeringsförklaring och förklara vad han vill genomföra det kommande året.
Dagen efter beslutar riksdagen om en allmän flyktingamnesti. Fem riksdagspartier är för medan socialdemokraterna och moderaterna säger nej.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- ”Benflisor” i Quick-fall var inte ben
- Särbehandling har kostat staten miljoner
- Gripenplan nära krocka i luften
- Regeringen vill ha nya reaktorer
- ”Tråkigt när man lagt ner tid och energi”
- Ica återkallar kräksjukehallon
- Mamma slog familj i 20 år
- Sälolycka utanför Norrtälje
- Riskerna har ökat för vårflod
- Sahlin kritiserar turkiskt hot







































