• En kvinna från Irak får höra av sin advokat att i Sverige är advokaterna de ”verkliga beslutsfattarna” i asylärenden. Sedan vill han ha sex. Av rädsla för att skickas tillbaka till Irak ligger hon med honom vid flera tillfällen. Detta berättar kvinnan en anmälan till Sveriges advokatsamfund.
Advokaten ringer henne när han är full och ber henne komma till hans hotellrum. När han senare ber om ursäkt spelar hon in samtalet.
Den 42-årige advokaten säger att uppgifterna inte stämmer. Men han svartlistas av Migrationsverket och får inte längre anlitas som offentligt biträde. Han får däremot fortsätta vara medlem i Advokatsamfundet. Att berusad ringa och be klienten komma till hans hotellrum var olämpligt, skriver dock Advokatsamfundet.

• En advokat blandar ihop asylsökandes handlingar: fel födelsedatum, civilstånd, och viktiga detaljer i asylberättelsen. Svartlistad. Fortfarande verksam och medlem i Advokatsamfundet.

• En annan advokat blandar ihop två ärenden eftersom ”det var svårt att skilja klienterna åt”. Migrationsverket finner förklaringen ”mycket anmärkningsvärd”, konstaterar att biträdet aldrig träffat en av klienterna och entledigar mannen som offentligt biträde. Mannen är idag verksam i Stockholm med bland annat med brottmål och asylärenden.

• Advokaten, som en irakisk man får som offentligt biträde, skickar inte in de handlingar hon ska till Migrationsdomstolen. Resultat: mannens överklagande prövas aldrig. Eftersom hon med det ”grovt försummat” sitt uppdrag, tas målet upp på nytt. Advokaten svartlistas och arbetar inte längre som advokat.

• En 54-årig man marknadsför sina tjänster på affischer i Stockholm. Han utses till ombud för en asylsökande från Liberia. Inlagorna han producerar är skrivna på ett ”obegripligt språk” och han svartlistas av myndigheten. På affischer lockar mannen även med sina kunskaper som tarotkorts-läsare – ”endast för kvinnor”.