Drygt var femte svarar ja på frågan i en Sifoundersökning som SR:s Vetenskapsradion låtit göra.
I dag är handel med organ förbjuden i Sverige och de flesta andra länder. 1 000 personer deltog i undersökningen och låg- och höginkomsttagare svarade lika.
Fler än 750 svenskar står i dag i kö för njurtransplantation, cirka 30 avlider varje år.
I Sifo-undersökningen svarade 22 procent att de kan tänka sig att sälja sin njure, 67 procent svarade nej och 11 procent var tveksamma.
Den som donerar en av sina njurar kan leva ett normalt liv. Kroppen kompenserar själv förlusten av den ena njuren genom att öka funktionen i den som finns kvar. Riskerna vid njurdonation bedöms som små, även om ingen operation i sig är helt riskfri. Det krävs också några veckors vila efter operationen.
Sverige hör till de länder som skrivit under en FN-deklaration som förbjuder handel med organ. Iran är det enda landet i världen där staten betalar för njurdonationer. Det är samtidigt det enda landet som inte längre har någon kö för transplantation, rapporterar Vetenskapsradion.
Enligt programmets beräkningar skulle ett system med betalda njurdonationer i Sverige bli samhällsekonomiskt lönsamt efter ett år. Transplantationskostnaden ligger på i snitt 300 000 kronor men dialysvård under ett år kostar 600 000 kronor.









