Flera anhållna för barnövergrepp

Flera personer anhölls på torsdagen misstänkta för övergrepp mot barn. De greps när polisen på torsdagsmorgonen slog till mot en lägenhet i Norrköping.

De anhållna är två män från Norge, uppger Kripos - den norska polisens nationella enhet för organiserad och annan allvarlig kriminalitet. Personerna är misstänkta för sexuellt umgänge med barn under 14 år.

- Vi har begärt de två norrmännen utlämnade till Norge. Nu väntar vi på den behandlingen, säger Leif-Rune Gully, presstalesman vid Kripos till TT.

I övrigt är Kripos mycket förtegna om vad som skett och hur många barn de handlar om. Mer information ska lämnas under fredagen.

Polisen i Norrköping har hjälpt den norska polisen med tillslaget, men även där är man mycket förtegen och vill inte föregå den norska polisens utredning.

- Som jag tolkat det har norsk polis fattat misstankar mot ett antal personer som har begått övergrepp mot barn utanför Norden, säger Christian Winkler, biträdande polisområdeschef i Norrköping.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 71359 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier