De vill att de som bestämmer över kyrkan ska vara människor med ett starkt kristet engagemang som inte styrs av partipolitik. Kravet drivs bland annat av oberoende Posk, men även KD, som vill införa ett personval med en enda lång lista med kandidater att kryssa.

I Saltsjöbaden har man tonat ned partipolitiken rejält. Förutom Socialdemokraterna finns bara en oberoende lista. Och i förra valet gick nästan dubbelt så många och röstade här som rikssnittet.

–Det hör ihop, säger Wilhelm Douglas på den oberoende listan Vår Kyrka, samtidigt som han försöker övertala stressade besökare till Saltsjöbadens centrum att rösta.

–De i kyrkofullmäktige är vanliga engagerade opolitiska människor, inga gamla ”kyrktanter och kyrkfarbröder” som är där för att driva politik.

Lisa Lind är en av dem som stoppas på väg in i köpcentrumet. Hon säger att hon tänkt rösta.

–Vi är egentligen inte så engagerade. Men jag läser kyrkans tidning som kommer i brevlådan och har haft dop i kyrkan. Jag upplever nog att man har lyckats bra här.