– Det mest positiva med utvecklingen är att vi svenska urologer nu lyckats ena oss om en gemensam linje som alla stöttar, säger en nöjd professor Jan-Erik Johansson, ledande prostatacancer-
expert, vid universitetssjukhus
i Örebro.
Det är inom Socialstyrelsens arbete med att ta fram riktlinjer för de tre stora cancersjukdomarna – tumörer i bröst, prostata och tjocktarm – som PSA-kompromis-
sen arbetats fram.
Den innebär fortfarande nej till det som kallas allmän screening – att alla män i vissa åldersgrupper bjuds in till PSA-testning enligt mammografimönster. Det anses inte motiverat att
involvera hela den manliga
befolkningen. Dels därför att små ofarliga tumörer kan hittas, vilket leder till oro och behandling
i onödan, dels därför att det fortfarande finns oenigheter om hur prostatacancer ska behandlas. Testen är inte heller perfekta.
Samtidigt finns ett växande tryck från lobbyister men också vanliga män att få tillgång till PSA och antalet tester har ökat markant
i Sverige de senaste åren.
Konflikterna mellan olika läkare och olika kliniker om synen på PSA har lett till väldigt olika användning av PSA-testning.
Kompromissen nu är att de män som till exempel av rädsla vill ta ett PSA-test ska få göra det inom den svenska sjukvården efter att de tagit del av en information om för- och nackdelar.
Ingen åldersgräns sätts men
i informationen sägs att effekten är bäst på yngre män, vilket brukar motsvara de personer som har åtminstone tio år kvar att leva.
Det finns studier som visar att om män informeras adekvat minskar intresset för PSA. En orsak är att människor har en orealistisk övertro på vad test kan ge och effekten av den eventuella
behandlingen. Det gäller både PSA och mammografi.
Vid ett möte i Karlstad nyligen enades Sveriges urologer om denna strategi och formuleringarna i den broschyr om PSA-tester som ska finnas tillgänglig för alla män.
– Sannolikt betyder förändringen att fler män kommer att testa sig, säger Jan-Erik Johansson. Men för de orter där PSA-testningarna hittills varit mest omfattande kan det säkert medföra minskningar.
Socialstyrelsen program ska antas i vår och sjösättas till sommaren, enligt planerna.
Den svenska omsvängningen kommer samtidigt som allt fler rapporter i USA ifrågasätter PSA-testningarna.
Där har PSA fått stort genomslag och rekommenderas bland annat av USA:s cancerfond. Nu är det dock flera som pekar på nackdelarna med det ivriga PSA-testandet.
I dagens nummer av den amerikanska läkartidningen Jama presenteras en stor studie av över 500 000 män, 70 år eller äldre. Mer än varannan av dessa äldre amerikanska män genomgick PSA-test 2002 och 2003, trots att testning av så gamla män inte rekommenderas i USA.
I åldersgruppen över 85 år hade hela 36 procent testat sig. Rapporten påpekar att för så gamla män gör PSA-test mer skada än nytta, bland annat på grund av oron som väcks.
Fler svenska män får göra cancertest
Det hårdnackade motståndet mot att införa så kallade
PSA-test i svensk sjukvård för att tidigt upptäcka mannens största cancersjukdom prostatatumörer håller på att mjukas upp. Från och med sommaren 2007 kommer de män som själva vill PSA-testa sig att få göra det. Däremot blir den ingen allmän undersökning av svenska män.












