En demonstrant som protesterar mot avverkningen förs bort av polisen medan skogsskördaren kör på i Ojnareskogen.
Foto: Scanpix
Det har hittills kommit in 21 överklaganden på Mark- och miljööverdomstolens beslut att ge Nordkalk tillstånd till brytning i området Ducker vid Bunge på Gotland. Gotlands Tidningar – GT – har talat med Högsta Domstolens handläggare i Bunge-ärendet, och enligt tidningen kan det bli så att HD inte bara ska ta ställning till om fallet ska prövas eller inte utan också om det var rätt av mark- och Miljööverdomstolen att ge tillstånd för brytning. Något som i så fall kan leda till att tillståndet hävs.
– Vi vet inte. Det får bli en del i prövningen. Vi ska se vad som är avgjort eller inte. Några anser att nya saker tillkommit, säger Christina Ericson, handläggare vid HD till GT.
Nordkalk tror dock inte att det är möjligt att häva tillståndet.
– I så fall går de emot sitt eget beslut. De sa nej till prövningstillstånd för tre år sedan, säger Eva Feldt, kommunikationschef på Nordkalk, till GT.
Naturvårdsverket är en av de som överklagat beslutet att ge Nordkalk tillstånd för brytning.
– Det är oklart hur miljöbalken ska tillämpas i en sådan situation. Det är därför angeläget att Högsta domstolen engagerar sig i vårt överklagande. Mark- och miljööverdomstolen har tagit beslutet utan att kunna försäkra sig om att det inte får negativa konsekvenser för den natur som Sverige åtagit sig att skydda, säger Naturvårdsverkets generaldirektör Maria Ågren i ett uttalande.
EU-kommissionen har idag svarat på det brev som Miljöpartiets EU-parlamentariker Carl Schlyter i juli skrev om avverkningen av Ojnareskogen i Bunge, Gotland.
Miljökommissionären Janez Potocnic skriver i sitt svar att kommissionen redan arbetar med frågan och just nu begrundar det senaste svaret från svenska myndigheter. Han försäkrar att han kommer att följa fallet noggrant och vidta lämpliga åtgärder.
– Brevet är intetsägande och jag har just skickat ett svar där jag uppmanar kommissionen att skynda på, eftersom skogen huggs ner just nu. Jag är angelägen om att kommissionen begär inhibering så snart som möjligt, säger Carl Schlyter som menar att miljökommissionären kommer att agera så snart han förstår att frågan om kalkbrottet är av riksintresse och därmed måste prioriteras.
– Vinden har vänt och många har förstått att detta är ett stort och allvarligt problem. Nordkalk har ju nu också fått en polisanmälan på sig och det blir allt tydligare att företaget inte skött sig, menar Carl Schlyter.
Mer i ämnet
-
30 aug 2012
Polisen letar gömda aktivister i skogen
Nordkalk Demonstrationerna i Ojnareskogen på norra Gotland fortsätter.
- 30 aug 2012 Avverkningen kan avgöras på EU-nivå
- 29 aug 2012 Ek (C) kan tänka sig backa om miljöskydd
- 28 aug 2012 Ek: ”Förstår att folk är upprörda”
- 28 aug 2012 Polisen stoppar demonstranter
- 28 aug 2012 ”Polisen lyfte bort demonstranter”










