De allra flesta väljer att packa bilen och ge sig ut mot skärgård och landsbygd en bra bit utanför stan. Ett initiativ som – märkligt nog – hyllas av Stockholms turistbyrå.

– Det är ju stans dilemma. Midsommar är fantastiskt i Sverige, men inte i Stockholm, säger Ann-Charlotte Jönsson, presschef för Stockholm visiting board.

– Många vill ha stång och små grodor och lunch i trädgården, och det är ju inte så lätt i Stockholms innerstad, fortsätter hon och avslöjar att turistbyrån i regel styr om utländska journalister som kommer till huvudstaden för att skriva om svensk midsommar.

Men med det inte sagt att stan är öde – det finns en rad alternativ för den som helst av allt stannar i stan.

Störst och mest klassiskt är Skansens midsommarfirande, där tradition väger tungt och det berömda svenska smörgårdsbordet drar fullt hus.

– Skansen har som uppgift att bevara svenska traditioner, så där är det verkligen precis så som det ska vara, säger Ann-Charlotte Jönsson.

I flera av Stockholms kranskommuner bjuder föreningar och stadskontor på klassiska midsommarfiranden med kransbindning, folkdans och uppvisningar, i kombination med mer lokala traditioner:

I Tyresta by kombineras midsommar med en löpartävling för vuxna och i Vitabergsparken anordnas loppmarknad.

Och för den som vill vara snäppet mer alternativ i sitt firande bjuder Volvo Ocean Race nyfikna blivande eller erfarna seglingsentusiaster till Race Village på Skeppsbron i centrala Stockholm. Även om det inte seglingstävlas just på midsommarafton finns där gott om restauranger, underhållning och aktiviteter för hela familjen.

Ett annat förslag är Eggeby gård, Järva folkets park, där det firas Midsommar latino – en heldag fylld med dans, musik, cirkusuppträdanden och workshops.

Många av stans restauranger kommer att hålla stängt – med några undantag:

I Isbaren (ja, där är kallt) på Nordic Sea hotel erbjuds dagen till ära en midsommartallrik, kall eller varm.

Anrika Berns har öppet precis som vanligt och tar ingen märkbar notis om att resten av Sverige firar midsommar.

Om du fick önska något som kunde göra stans utbud bättre, vad skulle det vara?

– Att restauranger och kafélivet var öppet. Att museer och andra attraktioner är stängda kan man förstå, men det hade gärna fått vara mer liv i innerstan, säger Ann-Charlotte Jönsson, presschef för Stockholm visiting board.