Hittills har cirka 26 000 stämningsansökningar skickas ut till misstänkta fildelare i USA. Jammie Thomas, är den första som vägrat betala en förlikning på några få tusen dollar och istället drivit frågan till rättegång.

Det blev en dyr historia för den ensamstående tvåbarnsmamman från Minnesota, rapporterar BBC News.
Domen som kom i går fastställde att Jammie Thomas ska betala 222 000 US dollar istället för den förlikning på 3 000 kronor som hon först erbjöds men vägrade att betala.

Enligt RIAA delade Jammie Thomas ut 24 stycken låtar med hjälp av fildelningstjänsten Kazaa år 2005. Det innebär att hon får betala 61 000 kronor per låt. Men det kunde ha varit ännu värre då RIAA hävdar att hon delat med sig av 1 702 låtar.

Hennes advokat berättade att Jammie Thomas grät när domen presenterades.
- Det här är en kvinna som kämpar för att få ihop pengar till räkningarna, säger advokat Brian Toder.

Företrädare för skivindustrin anser att det är en betydelsefull dom.
- Det här sänder en varning till andra att det inte är okej att olagligt ladda ner och dela vidare, säger Richard Gabriel, advokat från Recording Industry Association of America (RIAA).