Såväl skiv- och filmindustrin som fildelarna själva välkomnar domen i EG-domstolen i dag.
– Vi ser dagens utslag i EG-domstolen som mycket positivt, säger Sara Lindbäck, jurist på Antipiratbyrån, i ett pressmeddelande.
– Det är det bästa utslaget det kunde bli. Vi är glada, säger Christian Engström, vice ordförande i Piratpartiet, till SvD.se.
Men skälen till jublet är olika: nöjesindustrin anser att domen gör att den svenska regeringen nu kan genomföra de förslag som presenterades i en promemoria i somras. Fildelarnas företrädare, å sin sida, anser att regeringen inte längre kan hävda att en ny lagstiftning införs enbart för att EU kräver det.
– När förslaget presenterades i juli hävdade regeringen att man var tvungen att införa reglerna enligt EU. Nu säger domstolen att det inte finns något sådant tvång. Regeringen kan inte längre gömma sig bakom Bryssel, säger Christian Engström och menar att regeringen nu måste dra tillbaka förslaget.
Efter beskedet från EG-domstolen vill nu också centern att regeringen stoppar den del av förslaget som gör att skiv- och filmbolag ska få begära ut information om fildelare via domstol.
– Centern vill inte genomföra den del som rör utlämnandet av ip-adresser, säger Johan Linander, ledamot i justitieutskottet.
– Vi har länge sagt att vi ska följa vad EG-domstolen säger, men nu känns det skönt att vi inte måste införa den här lagstiftningen. Vi har tidigare stått ensamma i regeringen om den här åsikten, men nu har vissa moderater samma åsikt. Det underlättar våra förhandlingar.
Även Karl Sigfrid, moderat riksdagsledamot och anhängare av åsikten att fildelning för privat bruk ska vara lagligt, anser att regeringen nu måste diskutera förslaget en gång till.
– Jag är väldigt nöjd. Det är helt i linje med vad generaladvokaten sade förra hösten. Medlemsländerna måste inte tvinga internetleverantörerna att lämna ut uppgifter till privata intresseorganisationer.
– Det går inte bara att vifta bort integritetsfrågan längre. Uppenbarligen måste regeringen titta på det här igen, säger han till SvD.se.
Justiteminister Beatrice Ask säger i en kommentar att det är bra att det nu kommit ett besked från EG-domstolarna.
Förslagen i promemorian har varit ute på remiss, och regeringen arbetar på en proposition. Och, påpekar hon, nästan alla remissinstanser var positiva till förslaget att ge upphovsrättsorganisationer rätt att i vissa fall begära ut uppgifter via domstol.
– Nu ska vi gå vidare och genomföra det civilrättsliga sanktionsdirektivet, något som vi måste och som redan skulle ha gjorts. Men nu har vi bättre kunskap om hur ramarna ser ut.
– Med remissvaren som underlag arbetar vi vidare med ett förslag och diskuterar frågan i regeringen. Det är viktigt att det finns något slags skydd på plats, säger Beatrice Ask utan att i detalj gå in på hur ett slutgiltigt lagförslag kan tänkas se ut.
Antipiratbyrån och skivbolagens intresseorganisation Ifpi anser att dagens besked gör att det inte längre finns något som hindrar regeringen från att införa förslagen i promemorian.
I dag vänder sig Ifpi till åklagare när de upptäckt allvarliga intrånga i upphovsrätten. Enligt det förslag som regeringen presenterat ska man istället vända sig till domstol för att få ut uppgifterna från internetleverantörerna – något som Ifpi anser ökar rättssäkerheten.
Och det gör att EG-domstolens krav på balans mellan skyddet för den personliga integriteten och rätten att skydda sin egendom är uppnådd, menar organisationen.
– Bevisvärdet är högre i domstolen. Nu vänder vi oss till åklagare vid allvarliga intrång, och finns det sannolika skäl kan han besluta om husrannsakan. Men i domstolen ska det vara styrkt att det begåtts ett intrång, säger Lars Gustafsson, vd på Ifpi, till SvD.se.
Därför behöver inte polis och åklagare alltid kopplas in i framtiden om lagen blir verklighet, menar Ifpi. Istället kan det räcka med en kontakt med fildelaren för att få slut på den olagliga verksamheten.
– Det viktigaste för oss är att den illegala verksamheten upphör, inte att fildelaren får böter. I normalfallet kan vi därför kontakta honom eller henne för att få slut på fildelningen, även om det kan bli tal om stämning också.
Tipsa andra
Fråga
Fakta
Regeringens förslag presenterades den 9 juli 2007.
Där står bland annat att en internetleverantör ska vara skyldig att ge rättighethavaren information om vem som har ett internetabonnemang som använts vid immaterialrättsintrång.
Enligt regeringen blir det därmed lättare att ingripa mot olovlig fildelning.
Reglerna ska gälla vid alla typer av intrång, även om det handlar om någon eller några få låtar eller filmer.
I dag kan polis och åklagare få ut uppgifterna om i samband med utredning där brott där fängesle ingår i straffskalan och där polis och åklagare gör bedömningen att straffet i det enskilda fallet kan antas medföra annan påföljd än böter.
Källa: Jusititedepartementet







































