Familjen Nyström bodde en tid i Köpenhamn och såg då ofta barn på stan som rörde sig utanför föräldrarnas ständiga koll och kontroll.
– Jag tycker att det finns en tendens i Stockholm att man inte ser mindre barn som gör saker själva. Det är lite tråkigt tycker jag, säger Hasse Nyström som är pappa till Greta, åtta år.
Han brukar uppmuntra henne att gå ner till affären ensam. Att hon skulle ha med sig en mobiltelefon då är något Hasse Nyström aldrig ens har funderat över.
– Jag tycker inte att hon har något behov av det än och hon har själv aldrig uttryckt ett sådant önskemål.
Han funderar på om det beror på att han själv tidigt fick göra saker på egen hand när han var liten. Familjen kommunicerar dessutom sällan med mobiltelefon.
– Jag brukar bara använda hemtelefonen ibland, säger Greta Nyström.
En gång, när Greta skulle åka ensam till morfar i Linköping, fick hon låna en mobiltelefon. Mest för att kunna ringa om tåget hade blivit väldigt försenat.
Hasse Nyström tycker att Greta kan få en mobil den dag hon börjar göra egna aktiviteter och reser bort på egen hand.
– Fast även då tycker jag att hon skulle kunna låna en tillfälligt. Före 13 års ålder tycker jag inte att det finns något jättebehov, säger Hasse Nyström.











