För snart två år sedan flyttade Felipe Pinone från Chile för att bo med sin pappa i Upplands-Väsby. Han är en av det ökande antal utländska ungdomar som kommer till Sverige och vill studera på gymnasiet.
–Jag älskar matte och fysik och vill bli byggnadsingenjör, säger Felipe Pinone.
Han har gått ut grundskolan i Chile men har liksom rekordmånga svenska ungdomar inte klarat den svenska grundskolans prov i svenska, engelska och matematik. Därför ska han studera på PRIVIK-programmet vid Thorildsplans gymnasium som är ett specialprogram för unga med invandrarbakgrund.
Efter ett års hårda studier av kärnämnena kommer han förhoppningsvis vara behörig att gå naturprogrammet på gymnasiet. Trycket på de sju gymnasieskolor i Stockholms stad som erbjuder PRIVIK-programmet har i år varit högt och bara ett handfull platser stått tomma.
–Många tycker att det är tråkigt här på skolan men man är ju här för att plugga. Jag är intresserad och vill lära mig, framförallt svenska, säger Felipe.
Innan han kom till Thorildsplans gymnasium gick han ett år på ett IVIK-program dit utländska ungdomar som nyligen kommit till Sverige hamnar.
På IVIK-gymnasiet i Stockholm har man de två senaste åren sett en dramatisk ökning av elever och platserna har fyllts över bristningsgränsen vilket inneburit att andra lokala gymnasieskolor fått ta hand om en del elever.
–Framför allt har vi på senaste tiden fått många unga ensamkommande pojkar från Irak, säger Kristina Lindgren, rektor på IVIK-gymnasiet.
På skolan blandas flyktingar från Irak och Somalia med ett ökande antal ungdomar från Polen vars föräldrar fått jobb i Sverige. Förhoppningen är att så många som möjligt ska gå ett nationellt gymnasieprogram.
–En del som kommer hit är analfabeter och vissa har aldrig gått i skolan och då är det för mycket att ta igen. Då får vi hitta andra lösningar, säger Kristina Lindgren.
Av de ungdomar som redan har gått grundskolan eller delar av gymnasiet i sina hemländer hamnar många på PRIVIK-programmet, som alltså är steget efter IVIK på vägen till gymnasieskolan. Men om man klarar språket och är riktigt duktig kan man hoppa över IVIK och gå direkt till högskola, gymnasiet eller PRIVIK.
En av Felipes klasskamrater är Elena Ikenasio som kom från Samoa för bara åtta månader sedan. Hon har gått den snabba vägen och efter bara en månad på IVIK hamnade hon på PRIVIK. Hennes dröm är att bli tandläkare efter att ha gått naturprogrammet.
–Jag hade redan börjat gymnasiet hemma men min mamma ville att jag skulle komma och bo med henne, säger hon.
I Felipes och Elenas klass kommer nästan alla från olika länder. Åldersdifferensen är stor och kunskaperna likaså.
–Skillnaden är ganska stor mellan de som redan gått på gymnasiet i Warszawa och de som kommer från en by i Somalia, säger Göran Regnell, Felipes och Elenas lärare i svenska på Thorildplans gymnasium.
Trots att alla i klassen har ambitionen kommer bara drygt hälften av eleverna att plugga vidare på något nationellt program. Några klarar inte kraven, andra flyttar och vissa kommer att vara för gamla för att börja gymnasiet och hamnar på komvux.
–Alla som kommer hit har förutsättningarna och framförallt viljan att lära sig svenska, men alla klarar inte av att gå ett nationellt program, säger Göran Regnell.
Men här på Thorildsplans gym- nasium verkar de flesta trivas på programmet där trycket är högt och de 40 platserna i de två klasserna alltid fylls.








