Men det var när Meg Ryan stönade sig igenom en Manhattanlunch i När Harry mötte Sally som den på allvar tog plats i det allmänna medvetandet och fick miljontals män att misstänksamt stirra på sina fruar, flickvänner och älskarinnor medan de rökte sina obligatoriska eftersexcigaretter.
Idag, på dagen 20 år efter Nora Ephrons film med den epokgörande scenen hade premiär i USA, är det bara gamla och ofräscha människor som röker i sängen. Men den fejkade orgasmen verkar av allt att döma ha vuxit från en vit lögn till ett veritabelt trauma för den moderne heterosexuelle mannen.
Någon annan slutsats går inte att dra efter ett besök på AskMen.com, den största livsstilssajten för män på Internet, med 7 miljoner unika besökare i månaden.
Under den paranoida rubriken "Tecken på att hon fejkar" följer något som mest påminner om en rättsmedicinsk undersökning.
Den moderne heterosexuelle mannen uppmanas inte bara att under själva älskogen kontrollera sin partners andning, hennes hjärtslag och eventuella muskelsammandragningar i vaginan (3-10 st).
Utan även att studera ifall ögonens pupiller krymper och ge akt på hennes förmåga att foga samman ord när hon når klimax. Enligt AskMen.com bör mer avancerade meningsbyggnader än "Oh, my god" väcka misstanken att man har en simulant i sängen.
Det är intressant att just orgasmens äkthet har blivit så betydelsefull i en värld i övrigt full av fejk.
Att sprutmåla sin solbränna, bära piratkopierade solglasögon eller föredra syntetisk jordgubbssmak framför riktiga bär betraktas idag något fullständigt normalt. Inom fotbollen, en sport som många män tar på minst lika stort allvar som sex, har filmningar blivit en naturlig del av spelet.
"Wernbloom förstärkte men det var Balotelli som gav honom chansen att göra det", skrev Aftonbladets sportkrönikör efter att den svenske mittfältaren övertygande gestaltat en man i svåra plågor i Sveriges match mot Italien i U-21 EM och fått motståndarnas stjärna utvisad.
Det fanns inget att skämmas för. Inget att be om ursäkt för.
Men när samma sak händer i sängkammaren bryts ett av vår tids stora tabun.
Jag säger inte att det är fel att ta orgasmen på allvar. Herre Gud, det var ju just kravet på njutning som en gång startade den sexuella revolutionen.
Den som fick unga och radikala att revoltera mot majoritetssamhällets doktriner, bejaka sin sexualitet och knulla runt bara för skojs skull. Frågan är bara vad som hände med skojset.
Idag fejkar fyra av tio svenska kvinnor orgasm enligt en undersökning från RFSU. Den vanligaste orsaken är att de vill att sexet ska ta slut. Den moderne heterosexuelle mannens lösning heter hårdare kontrollåtgärder.
Genom att under älskogen sammanbitet stirra sin partner rakt i ögonen, mäta hennes puls och noggrant analysera varje förlupet ord som lämnar hennes läppar tänker han stoppa fusket.
Rätt ska vara rätt!
Tipsa andra
Foto: AP (ARKIV)
Skådespelerskan Meg Ryan.
Läs mer
Fler artiklar av Lars Berge:
Inrikes | Mest lästa
- Erkänner massakerhotet mot KTH
- Handgranatfynd på restaurang
- Fler behandlas med elchocker
- Drabbades av minnesluckor
- Tobias Krantz kritiseras hårt
- Ännu en amerikanska i komplotten mot Vilks
- Volvo och Toyota har vinnarbilarna
- M och MP är röstlokomotiv
- 33-åring mördad i Sundsvall
- Skottlossning mot polishuset i Malmö




















