På Aftonbladets och Expressens hemsidor i dag utlovas sänkt skatt för pensionärer. På Ekots och Dagens industris hemsidor är beskedet i rubriken helt motsatt. Där får pensionärer ingen sänkt skatt.
I dagens DN Debatt redogör alliansens partiledare om förutsättningarna för landets pensionärer i framtiden.
Får pensionärerna sänkt skatt eller inte?
* Alliansen utlovar sänkt skatt för pensionärerna. Men inte nästa år utan först år 2013 eller 2014 och bara om de offentliga finanserna är i balans.
– Vi har genomfört skattelättnader för pensionärer vid tre tillfällen, där det senaste steget togs vid årsskiftet. Sammantaget har det gett pensionärer 5.000 till 10.000 kronor mer i plånboken varje år. Alliansens ambition är att fortsätta sänka skatten för pensionärer, skriver alliansens partiledare på DN Debatt.
Kommer pensionerna att höjas framöver?
* Regeringen räknar med att pensionerna höjs 2,8-3,5 procent nästa år 2012, på grund av ”årets starka tillväxt”.
– Tillsammans med förväntat låg inflation och därmed lägre prisökningar kommer det innebära en märkbar realinkomstökning för Sveriges pensionärer, skriver alliansens partiledare på DN Debatt.
Är en skattelättnad för pensionärer på något sätt beroende av en kommande jobbskatteavdrag?
* Nej, däremot gör de fyra partiledarna klart att de inte ser något ”egenvärde” i skatteklyftor mellan pensionärer och löntagare.
– Det ska löna sig att arbeta, men det ska också löna sig att ha arbetat, skriver de fyra som lovar att ”verka för en gradvis minskad skatteskillnad framöver”.
Socialdemokraternas ledare, Håkan Juholt, är kritisk till att regeringen skjuter upp skattesänkningen.
– Pensionärerna har en pension som är uppskjuten lön. Den har man avstått ifrån i årtionden, och sedan beskattas den orättvist. Vi kommer i vår balanserade budget att se till att påbörja en rättvisa för pensionärerna. Det är cyniskt att ställa de sämst ställda pensionärerna emot pensionärskollektivet, säger Håkan Juholt till Ekot.









